İşte Mercedes’in Detroit yıldızı GLA | OTOSTİL

İşte Mercedes’in Detroit yıldızı GLA

İşte Mercedes’in Detroit yıldızı GLA

Detroit Motor Show’un en önemli yeniliklerinden olan Mercedes GLA, tanıtıldı. Model zengin motor gamıyla 28.90 Euro’dan başlayan fiyatlarla Avrupa’da satışa sunuldu bile.

ABD’de SUV’lara olan ilginin artması nedeniyle Mercedes için son derece önemli bir pazar olan bu ülkede tüketicilere küçük SUV modelleriyle de tanıştırmak isteyen Mercedes, bu yılki fuarın yıldızını Avrupa’da da önemli satış rakamlarına ulaşan GLA’nın yeni nesli olarak seçti.

Şu anda Almanya’da 28.940 Euro’dan başlayan %19 vergili fiyatıyla satışa sunulan model kısa süre sonra ülkemizde de bayilerde olacak.

Araç yine zengin motor seçeneklerine sahip olacakken baz model GLA 180 d isimli 109 HP güç üreten versiyon olacak. Önden veya dört tekerlekten çekişli olarak alınabilecek olan araçta manuel veya otomatik vites kutusu arasından seçim yapmak da mümkün.

Aracın en güçlü modeli ise yine AMG logosu taşıyacak. GLA 45 AMG isimli bu model 2.0 litrelik motorundan 381 HP güç ve 475 Nm tork elde ederken 4,4 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlayacak.

Aracın yeni neslinde en önemli yeniliklerin başında kullanım amacına göre 3 farklı süspansiyon sistemi sunulacak. Aracı sadece asfalt üzerinde kullanacaklar için konfor odaklı bir yürüyen aksam seçeneği sunulurken offroad yapmak isteyenlere firma 30 mm daha yüksek gövdeye sahip versiyonu önerecek. Ayrıca bir de asfalt üzerinde spor otomobil hissi yaşamak isteyenlere alçaltılmış süspansiyon seçeneği sunulacak.

Aracın dış tasarımında yapılan değişiklikler ilk anda dikkat çekerken özellikle E Serisi’yle olan büyük benzerlik dikkat çekiyor. Köşelerden kaçınılan yuvarlak tasarım bu nesilde de korunmuş. Aracın iç mekanında ise ilk anda önemli yenilik gibi görünse de özellikle teknolojik yeniliklerle fark yaratılmış.

Yeni GLA’da otonom sürüşe bir adım daha yaklaşılması adına otomatik fren sistemi sunulmaya başlanmış. Ayrıca sürücünün uyuması durumunda müdahalede bulunan dikkat asistanı da standart donanım listesine dahil edilmiş.

Mercedes-Benz GLA 220d 4MATIC, X 156 (2017) Mercedes-Benz GLA 220d 4MATIC, X 156 (2017) Mercedes-Benz GLA 220d 4MATIC, X 156 (2017)