Infiniti QX50 motoruyla bir ilk olacak | OTOSTİL

Infiniti QX50 motoruyla bir ilk olacak

Infiniti QX50 motoruyla bir ilk olacak

Infiniti’nin orta boy SUV modelinin öngösterimi olan QX50 Concept, dünyada bir ilk olan VC-Turbo motoru ve otonom sürüşü teknolojisiyle, Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı (NAIAS)’nda tanıtılıyor.

Infiniti QX50 Concept, markanın otonom sürüş teknolojisindeki gelişimi de gözler önüne seriyor. Takip eden yıllarda kendi kendine gidebilen otomobil teknolojilerini barındıran modellerinde, her koşulda kontrolün sürücüde olması gerektiği düşüncesini savunan Infiniti, güvenlikten ödün vermeden, sürüş odaklı deneyimi kullanıcılar ile buluşturmaya devam ediyor.

Bu felsefe kapsamında Infiniti, otonom sürüş teknolojilerini sürüşe destek olan yardımcı bir “co-pilot” olarak geliştiriyor. Sürücü dilediği zaman bu donanımları devreye alarak dur-kalk trafiğinde ilerlemek ya da otoyollarda şerit takibi için destek alacak. 1989 yılından günümüze otomotiv sektöründeki pek çok sürüş destek asistanını ilk olarak sunan marka unvanına sahip olan Infiniti, çarpışma önleme sistemi, drive-by-wire direksiyon sistemi ve aktif şerit takibi gibi donanımları müşterilerinin kullanımına sunmuştu. QX50 Concept’te tanıtılan otonom sürüş destek programları yakın bir gelecekte tüm Infiniti modellerinde yer alacak.

Asıl yenilik motorunda

QX50 Concept’te, dünyanın ilk değişken sıkıştırma oranına sahip içten yanmalı motoru kullanılıyor. VC-Turbo adındaki bu teknoloji, 20 yıldan uzun süren geliştirme çalışmaları sonucunda ilk olarak 4 silindirli 2.0 litrelik turbo beslemeli benzinli bir yapıda seri üretime hazırlanıyor. Sabit bir kompresyon oranıyla sınırlı kalmak zorunda olunmayan bu motor teknolojisi sayesinde, kompresyon oranı 8:1 ve 14:1 arasında değişiklik gösteriyor. Kendini dönüştürebilme ve piston alanı yüksekliğini kusursuz şekilde azaltıp yükseltebilme yeteneğine sahip bu motor sayesinde sürüş durumunun gerektirdiklerine göre en yüksek seviyede oran otomatik olarak uygulanabiliyor.

Infiniti QX50 Concept’te 272 HP güç ve 390 Nm tork üretmesi planlanan VC-Turbo, benzer güçteki 6 silindirli motorların performansını yüzde 27’ye varan yakıt tüketimi avantajıyla birleştiriyor.