Sportifliğini kaybetmedi Ford Focus otostil testinde

Yenilenen Ford Focus’un HB karoserli versiyonu ST-Line donanımı ile oldukça sportif görünüyor. Dizel motoru ise performans taleplerini karşılamayı başarıyor.

PAYLAŞ
Ford Focus sürüş izlenimi

Ford, Focus modelini yeniledikten sonra tasarım konusunda biraz eleştirilere maruz kaldı. Özellikle bu eleştiriler otomobilin kokpit tasarımına yapılmıştı. Fiesta’da ile benzer kokpite sahip olan otomobil, kimi kullanıcılar tarafından eleştirilse de, firmanın marka kimliğini yansıttığı için bizce doğru bir tercih olmuş. Bu noktada tek eleştirimiz göstergelerin çok dik bir şekilde konumlandırılmış olması. 90 derecelik bir açı ile yerleştirilen göstergelerin görüş açısı kötü.

Aracın kokpitinde kullanılan kaplamalar yumuşak malzemelerden tercih edilmiş. Göze güzel görünen ve kaliteli bir hissiyatı olan bu alan kırmızı dikişler ve karbon görünümlü plastik kaplamalar ile sportif bir görünüme sahip.

Focus’un kaputunun altında 1.5 litrelik Ecoboost olarak adlandırılan dizel motor yer alıyor. 120 beygir güç ve 300 Nm tork üreten bu motor, Ford’un yeni 8 ileri otomatik şanzımanı ile kombine edilmiş. Yeni şanzımanın motor ile uyumu başarılı. Önceki nesil Focus’larda olduğu gibi vites geçişleri sarsıntısız bir şekilde gerçekleşiyor. İstanbul’un yoğun trafiğinde kullandığımız süre boyunca fabrika verilerine yakın bir yakıt tüketimi verisi elde ettiğimiz otomobil, bu noktada kullanıcısını tatmin etmeyi başarıyor.

Sürüş hissiyatı yeni Focus’ta biraz yapay geldi. Otomobilin direksiyonunda elektrik desteğini biraz fazla hissediyorsunuz. Önceki nesilde çok daha az hissedilen bu destek, kullanıcısına daha tok bir hisse sahip olmasını sağlıyordu. ST-Line donanım ile beraber gelen spor süspansiyonlara ve 18 inçlik büyük jantlara rağmen, araç genel anlamda oldukça konforlu. Yoldaki kusurları başarılı bir şekilde sönümlemeyi başaran süspansiyon sistemi, hızlı girilen virajlarda karoserin ağırlığını başarılı bir şekilde taşıyarak otomobilin çok fazla esnememesini ve çizgisini bozmadan virajları dönebilmesini sağlıyor. Direksiyon sistemi ile her zaman efsane haline gelen Focus’un yeni neslinde ise konforun ön planda tutulduğu belli oluyor. Yol tutuş özellikleri elektronik yardımcılar ile geliştirilmiş olsa da mekanik anlamda önceki modeller daha hisli bir sürüşe imkan tanıyordu.

Aracın dış tasarımı yerini aldığı modele göre önemli bir değişim geçirmiş. Özellikle arka kısım öncüsünden bir hayli farklı. İlk nesil Focus ile benzerlik yok denecek kadar az. Hem ön hem de arkadan aracın tasarımı sportif eklentileri sayesinde dikkat çekme konusunda eksiksiz.

Ford Focus’u ülkemizde üç farklı donanım ile satın alabiliyorsunuz. TrendX, Titanium ve ST-Line olarak adlandırılan bu donanım seviyelerinden sportif detaylara sahip olanı ST-Line olan versiyon. TrendX donanım ise Focus’un baz donanımı olarak yer alıyor.

Benzinli ve dizel olmak üzere iki farklı motor seçeneğine sahip olan otomobilin 1.5 litrelik benzinli versiyonunu 6 ileri manuel veya 6 ileri otomatik şanzıman ile satın alabiliyorsunuz. 1.5 litrelik benzinli motorda 8 ileri otomatik şanzıman bulunmuyor. Benzinli ve 8 ileri otomatik şanzımanlı Focus almak istiyorsanız tercihinizi 1.0 litrelik motordan yana kullanmanız gerekiyor.

Ford Focus sürüş izlenimi sonucu

Ford yeni Focus modelinde tutan formülü bozmadan devam ettirmeyi başarmış. Fakat otomobilin fiyatı premium segmentte yer alan rakiplerine fazla yakın.

TEKNİK VERİLER Ford Focus HB
Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı /4/Dizel
Yerleşim Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 16/2
Motor hacmi 1496 cc
Maksimum güç 120 HP – 3600 d/d
Maksimum tork 300 Nm - 1750 d/d
Son hız 196 km/s
0-100 km/s hızlanma 10.2 sn
Şanzıman 8 ileri otomatik
Aktarma Önden çekiş
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/ disk
Lastikler 235/40 R18
Depo kapasitesi 47 lt
Bagaj kapasitesi 375 lt
Ağırlık 1394 kg
Tüketim (fab. ver.) 4.1/4.4/4.9 lt/100 km
Uzunluk 4375 mm
Genişlik 1979 mm
Yükseklik 1452 mm
Aks mesafesi 2700 mm
Fiyat 186.600 TL

Oto STİL Test verileri
0-100 km/s hızlanma (sn) 10.1
0-400 m (sn) 21.1
100-0 km/s fren (soğuk)(m) 39.4
100-0 km/s fren (sıcak)(m) 39.7
Gürültü 100 km/s (dB) 67
Test tüketimi (lt/100 km) 6.1
Menzil (km) 770

Ford Focus sürüş izlenimi Ford Focus sürüş izlenimi