Emre Orak, Güven Otomotiv'i anlattı OTOSTİL DERGİSİ

“Yetkili servisin üstünde hizmet verip yüzde 30 daha ucuzuz”

“Yetkili servisin üstünde hizmet verip yüzde 30 daha ucuzuz”

OtoStil: Önce biraz şirketinizden bahseder misiniz?

Emre Orak: Şirketimiz 40 yıllık bir şirkettir. Aile şirketi; babadan oğula devroldu. Kaporta, boyama ve mekanik. Tüm araçların marka modellerin maksimum bakımları, hasar onarımlarını yapıyoruz. Birçok filo ve global oto kiralama firmalarıyla çalışıyoruz. Çoğu sigorta şirketinin anlaşmalı servisiyiz. Bazı merkez servisi olduğumuz şirketlerde de servisimizde yapılan araçlarda hasarsız bildirimimiz oluyor. 2500 metrekare kapalı alanda hizmet veriyoruz. Yaklaşık 70 kişilik personele sahibiz. Hasar anında yedek araç hizmeti veriyoruz. Detaylı temizlik, dezenfektan ve seramik kaplama uygulamamız var.

OS: Son zamanlarda yaşanan dolu yağışları, sizin gibi hasar onarım merkezlerinin iş yoğunluğunu nasıl etkiledi?

E.O: Yoğunluğumuzu ciddi anlamda etkiledi. İşlerimizde artış oldu. Randevulu sistemle çalışıyoruz. 2017-2018 yılındaki dolu yağışında yaklaşık 8.000 adet araç onardık. Bu seneki yağan doluda da yaklaşık hedefimiz 1.500 adet araç onarımı yapmak. Şu anda hedefimizin yarısına ulaştık. 17 tane bu iş ayrı teknisyen çalıştırıyoruz. Bu konuyla alakalı yabancı ve Türk olmak üzere ve de Brezilya’dan da personelimiz var. Ve hiç araçları boyamadan onarım yapıyoruz. Araçların orijinal hali kesinlikle bozulmuyor.

OS: Sıfır otomobil fiyatlarının yükselmesi, insanların eski araçlarına daha fazla bakım yapmasına neden oldu mu?

E.O: Tabii ki oldu. Şöyle ki; İnsanlar araçlarını değiştirmek yerine restorasyona sokuyorlar. Özellikle de son dönemde stok araç olmaması, çok geç geliyor olması ve de fiyat artışından ötürü eski araçlar daha çok bizim gibi servislere yönelip araçların onarımlarını sağlıyorlar. Bununla ilgili sektörde ciddi artış var.

OS: Önümüzdeki süreçte şirketinin büyüme planları nedir?

E.O: 2020 aslında kriz yılı olarak geçti. Fakat çalıştığımız ve bağlantıda olduğumuz firmalar olduğu için bizi çok etkilemedi. Bu pandemi süreci herkes gibi bizim için de biraz sıkıntılı geçti. Ancak 2021 yılı için hedefimiz şu an için iş yoğunluğumuzun üzerine yüzde 30 daha arttırarak daha çok verimliliği sağlamak. Yıl kapamayı da pandemi sürecinde ciddi sıkıntılı araçlar hiç dolaşmadığı için bakım – hasar vs. şeylerle karşılaşmadık. Yaklaşık Temmuz ayından beri çok ciddi hareketlenmeler var. Bununla ilgili de yılbaşına kadar o pandemi sürecini kapatacağımızı düşünüyoruz.

OS: Eskiden insanlar otomobili yatırım aracı olarak görüyordu. Daha sonra bu değişti. Araç bayiden çıktığı anda yüzde 30-40 değer kaybı yaşanmaya başlamıştı. Şimdi ise tekrar o eski günlere döndük. İnsanlar yüz liraya aldığı aracı 130 liraya satmaya başladı. Sizce bu süreç böyle devam eder mi?

E.O: Bu sürecin olma sebebi sıfır araç fiyatlarının çok yükselmesi, ÖTV’nin yüksek olması ve yurt dışından araç gelmemesi. Bize göre önümüzdeki yılın ortasına kadar bu durum devam edecek. Şu anda zaten altı aylık periyotta üst segmentte neredeyse 100 bin TL‘ ye varan artışlar oldu. Tabii ikinci el için konuşuyoruz. Önümüzdeki yaza kadar da bu durum böyle devam edecektir.

OS: Sizi diğer servislerden ayıran temel özellikler nelerdir?

E.O: Aslında şirketimiz patron işletmesi, fakat çok kurumsal anlamda işlere bakıyoruz. Görselliği birinci planda tuttuk. İnsanlara yetkili servis standartlarında, hatta daha üstün performans sergileyerek, yetkili servis standardının dışında bir hizmet veriyoruz. Çoğu serviste olmayan görselimiz ve hizmetlerimiz var. Vale hizmeti, ücretsiz çekici hizmeti, 7/24 yol yardım hizmetimiz mevcut.

OS: Kadın sürücüler için nasıl yardımlarınız var? Sonuçta kadınlar her zaman sanayi ortamına gelmeye çekiniyorlar. Nasıl destek sağlıyorsunuz?

E.O: Öncelikle vale hizmetini devreye aldık. İnsanlara kapıdan kapıya hizmet veriyoruz. Özellikle sanayi dışındaki bölgede bulunuyoruz. Servisimizde parça değişimi için müşteriye fotoğraf çekimi ile bilgi vermek mecburi. 8 tane hasar mekanik danışmanımız var. Müşteri temsilcisi olarak hizmet veriyor. Aracın hangi parçaları değişeceğinin bildirimini yapıp, onay verdikten sonra işleme başlıyoruz. İnsanların en büyük güveni şu; yetkili servis standardında hizmet alıp, yüzde 30 kadar daha karlı şekilde aracını yaptırabiliyor.

OS: Bayileşmeyi düşünüyor musunuz?

E.O: Aslında tek merkeziz. Ancak ilerleyen dönemlerde bayilik sistemine geçmeyi planlıyoruz. Konuyla ilgili altyapı oluşturmaya başladık bile.

Röportaj: Ecem Saral Fotoğraf: Tolga Çolak