Emisyon skandalı tutuklama getirdi | OTOSTİL

Emisyon skandalı tutuklama getirdi

Emisyon skandalı tutuklama getirdi

VW’nin üst düzey yöneticisi Oliver Schmidt, emisyon skandalı sonrasında ABD yasalarını ihlal etmek suçlamasıyla FBI tarafından tutukladı. 

Dizel motorlarda emisyon sonuçlarına ilişkin manipülasyon yapılmasıyla gündeme gelen olayları 2 yılı aşkın süredir dünyanın gündeminde. Bu olay nedeniyle ciddi cezalarla karşı karşıya kalan VW, hatasını kabul etmiş ve araçlara gerekli değişiklikleri yapacağını açıklamıştı. Ancak ABD’li makamlara bu önlemler yeterli gelmemiş olacak ki bu olaydan sorumlu tuttukları Oliver Schmidt’i tutukladılar. Volkswagen’ın ABD yasalarına uyum ofisinin başında bulunan Schmidt, Florida’da emisyon skandalına yönelik yürütülen bir soruşturma kapsamında Detroit’te tutuklandı.

Alman Volkswagen ise yaptığı açıklamada, ABD Adalet Bakanlığı ile işbirliğinin sürdüğünü, fakat yürüyen bir soruşturma ile ilgili şu aşamada henüz bir açıklama yapılmayacağını bildirdi.

Volkswagen hakkında New York ve Massachusetts federal savcılık ofisleri tarafından yürütülen soruşturmada hazırlanan iddianameye göre Oliver Schmidt, VW’nin emisyon yasalarını ihlal etmesinde büyük rol sahibi olarak nitelendiriliyor.