1.3 litrelik motorla performansı artan Dacia Duster’ı test ettik

EDC şanzımanlı ve dört tekerlekten çekiş özellikli versiyonlarından sonra Duster’a yeni benzinli motor seçeneği eklendi ve otomobil artık daha dinamik bir karaktere sahip.

PAYLAŞ

Ülkemizde birçok insanın yakından tanıdığı Dacia, ürettiği uygun fiyatlı otomobilleri ile dikkat çekiyor. SUV segmentinde yer alan temsilcilerinden Duster ise kısa bir süre önce yenilendi. Dört tekerlekten çekiş ve önden çekiş olmak üzere iki farklı seçenek ile satışa sunulan modelin bu sefer de 1.3 litrelik motora sahip modelini deneyimledik.

1İç mekan değişti

Otomobilin kokpitinde yeni nesilde değişimler mevcut. Ön konsolda bulunan multimedya sistemi 74 mm yukarı taşınmış. Bu da otomobili kullanırken multimedya ekranını daha rahat kontrol etmenizi ve vites değiştirirken elinizin çarpmasını engelliyor. Eski nesilden farklı olan bu alan diğer motor seçeneklerinde de kullanılıyor ve aracın önceki nesilden farklı olarak kalite algısının yukarı taşınmasında büyük pay sahibi. Geniş ve ferah yaşam alanına sahip olan Duster, bu sayede 5 kişi için yeterli alana sahipken litrelik kolay kullanımlı bir bagajı da bünyesinde barındırıyor.

Duster’ın önden çekişli modeli 30 derecelik yaklaşma ve 34 derecelik uzaklaşma açısına sahip. Dört tekerlekten çekişli modelde de benzer açılar söz konusu. Vitesin hemen arkasında bozuk paraların sığabileceği büyüklükte yuvarlak bir alan mevcut. Bu alandan dört tekerlekten çekiş özelliğine sahip olan versiyonda çekiş kontrolünü gerçekleştirebiliyorsunuz.

2Yeni motor çok keyifli

Yazımızın asıl konusu olan 1.3 litrelik motora yakından baktığımızda 130 beygir güç ve 240 Nm tork üretebiliyor. 6 ileri manuel şanzıman ile kombine edilen otomobil, oldukça performanslı. Hatta Intercity İstanbul Park’ta düzenlenen bir etkinlikte bu otomobili yakından deneyimleme fırsatı bulduk ve bununla pistte gazlamaya doyamadık.

Aracın amortisör strokları fazla olduğu hızlı girilen virajlarda, viraj yönüne bağlı olarak biraz fazla gövde salınımı gerçekleştirse de otomobil yola tutunmayı bırakmıyor ve sizi gitmek istediğiniz yöne götürmeyi başarıyor. Aslına bakarsanız bu gövde salınımı olayı ilk başlarda biraz korkutucu gelse de otomobilin genel olarak dengesine alıştıktan sonra ve size verdiği güvenle bu durumu oldukça normal karşılamaya başlıyorsunuz.

3Arazi ustası

Tüm bu yeteneklerine rağmen o aslında yerden yüksek bir otomobil olduğu için onu virajlarda çok fazla zorlamak gerektiğini hatırlatalım. Asıl amacı asfalt üzerinde ve gerektiğinde hafif arazi şartları ile mücadele etmek olan bu otomobil, limitlerinde içerisinde kullanıldığında kullanıcısını üzmeyecektir.

Dacia Duster’ın yeni motoru farklı donanım paketleri ile alınabiliyor. Aracın satış fiyatı da donanıma bağlı olarak yüzde 25 artabiliyor. Ancak en üst paketin bile fiyatı piyasadaki en uygun fiyatlı modellerden biri olduğu için Dacia Duster tam anlamıyla bir kelepir konumunda. Üstelik modelin öncülerinden farklı olarak artırılan kalitesi de albenisini artıran önemli bir unsur.

 

4SONUÇ

Hem trafikte hem de pistte deneyimlediğimiz bu otomobil, Duster’ı seven ama daha performanslı bir model sahibi olmak isteyenlerin aradığı seçenek olacaktır. Bu segmentte bir otomobil almak istiyorsanız, Fiyat- Fayda oranı yüksek olan bu Duster’a listenizde yer vermelisiniz.

5TEKNİK VERİLER        Dacia Duster 1.3

Motor (tip/silindir sayısı)       Sıralı /4/Benzin

Yerleşim         Önde enlemesine

Supap/eksantrik sayısı           16/2

Motor hacmi  1333 cc

Maksimum güç          130 HP-5000 d/d

Maksimum tork          240 Nm-1600 d/d

Son hız            191 km/s

0-100 km/s hızlanma 11.1 sn

Şanzıman        6 ileri manuel

Aktarma          Önden çekiş

Frenler (ön/arka)       Disk/ kampana

Lastikler          215/65 R16

Depo kapasitesi          50 lt

Bagaj kapasitesi         445 lt

Ağırlık          1309 kg

Tüketim (fab. ver.)     5.2/6.0/7.3 lt/100 km

Uzunluk           4341 mm

Genişlik     1804 mm

Yükseklik         1693 mm

Aks mesafesi   2674 mm

Fiyat: 129.000 TL

6Oto STİL Test verileri

0-100 km/s hızlanma (sn)      11.2

0-400 m (sn)   20.8

100-0 km/s fren (soğuk)(m)   39.7

100-0 km/s fren (sıcak)(m)    39.9

Gürültü 100 km/s (dB)           67

Test tüketimi (lt/100 km)       6.6

Menzil (km)    757