Citroen C4 test konuğumuz oldu OTOSTİL

Kafa karıştıran Citroen C4’ü test ettik

Kafa karıştıran Citroen C4’ü test ettik

Yeni Citroen C4, Compakt HB olarak tekrar hayatımızda. Ancak aracın tasarımında hem SUV’lardan hem de coupe modellerden izler görmek mümkün.

Citroen C4, C sınıfı HB’ler arasında yıllarca adından bahsettirmişti. Günümüzde SUV’lerin daha fazla rağbet görmesi Citroen C4’e de SUV karakterine doğru kaymasına neden oldu. Citroen C4’ü SUV olarak değil C segmentine ait bir HB olarak sınıflandırılıyor. Bu biraz kafa karıştırsa da otomobile baktığımızda her iki karaktere de uygun oluğunu görüyoruz.

Yeni C4’ün iri HB görüntüsü ve arka kısma doğru Coupe tavan eğimi HB tarzını oluştururken 18 inç tekerlekleri, heybetli ve kaslı detaylar kadar gövde etrafını 360 derece dönen koruyucu kaplamalar sayesinde yeni C4, SUV hissini de uyandırıyor.

Yeni C4’e önden bakıldığında son yıllardaki konsept otomobillerinde gördüğümüz far tasarımlarımı öne çıkıyor. İri farların üst kısmındaki ince gündüz farları Citroen’in yeni ışık imzasını sergiliyor. İri LED farlardan başlayan krom çizgiler logoyu da içine alarak devam ediyor.

Yüksek konumlu motor kaputu kat çizgileri ile C4’ün güçlü görünümüne katkıda bulunuyor. Mat siyah alt eklentiye sahip ön tampon küçük darbelere karşı dayanıklılık sağlıyor. Tamponda bulunan hava ızgaraları da son yıllardaki Citroen konseptlerine gönderme yapıyor. Tamponun köşelerindeki sis farları gümüş rengi ince çerçevelerle şıklığı tamamlıyor.

Yeni C4’ün özgün tavan çizgisi ve eğimli arka camla birlikte fiziksel olarak gövdeyle bütünleşen tavan spoyleri otomobilin aerodinamik üstünlüğüne vurgu yapıyor. Üç adet camı içine alarak aydınlatma birimleriyle bütünleştiren eğimli tavan çizgisi ise efsanevi Citroen GS’e atıfta bulunuyor. Bagaj kapağının açılmasıyla oluşan geniş yükleme ağzı 380 litrelik bagaja erişim sağlıyor. Eğimli arka cam, dik bagaj kapağı ve spoyleriyle arka kısım ise 2004 yılında tanıtılan C4 Coupé’nin tasarımından esintiler taşıyor. Parlak siyah bir şeritle birbirine bağlanan aydınlatma birimleriyle yeni C4 V şeklindeki LED stop tasarımıyla ön tarafın tasarım dilini devam ettiriyor.

Yeni Citroen C4 iç mekanda diğer Citroen modellerinden alıştığımız detayla dikkat çekiyor. Gösterge paneli Citroen’in başka modellerinde gördüğümüz dijital ekrandan oluşuyor. Ekranda sunulan bilgiler geleneksel gösterge panellerinden uzak kendine has tasarım sunuyor. Gösterge panelindeki bilgiler Head-Up Display sayesinde ön cama da yansıtılıyor.

Yatay konumlandırılan geniş ön konsol yolculara genişlik ve ferahlık hissi verirken; konsol sehpası, Citroen Akıllı Tablet Desteği ve akıllı telefon saklama alanı gibi zekice uygulanan tasarım çözümleri kullanışlılığı destekliyor. Ön yolcu için kullanılan tablet gözü torpidonun üstünde yer alıyor ve burada bulunan tablet kılıfı sürücünün dikkatini dağıtmayacak şekilde tasarlanmış. Orta konsolun en üst noktasında çerçevesiz 10 inçlik bir dokunmatik ekran bulunuyor. Söz konusu ekran araç kontrollerinin merkezini oluşturuyor. Ekran yansıtma özelliğiyle bu modern dokunmatik ekran, uyumlu akıllı telefonun ekranını aktarmak veya yansıtmak için kullanılabiliyor. İklimlendirme sistemine ait kumanda paneli ise büyük boy düğmeleriyle ergonomik bir kullanım sunuyor. Aydınlık bir kabin içi sunabilen Yeni Citroen C4, toplam 4.35 m²’lik bir cam alan sunarken, elektrikli açılır panoramik cam tavanıyla da ferah yolculukları arka koltuklar için bile garanti ediyor.

Citroen C4’te 100, 130 ve 155 HP gücünde 1.2 lt benzinli motor ve tek dizel motor seçeneğini sunuluyor. Teste aldığımız Euro 6d normunu karşılayan 1.5 BlueHDi motor PSA Grubu markalarında karşımıza çıkıyor. 1499 cc hacmindeki 4 silindirli turbo dizel motor 3750 d/d’de 130 HP güç ve 1750 d/d’de 300 Nm tork üretiyor. Motor EAT8 otomatik şanzımanla kombine ediliyor.  Yeni C4’ün yüksek verimliliğe sahip motorlarının yer aldığı versiyonlarda iç mekandaki metal görünümlü E-Toggle adı verilen şık ve kullanışlı vites kumanda birimi öne çıkıyor. Yeni C4’te sunulan 8 ileri otomatik şanzımanlı versiyonlarında kullanıcılara sunulan e-Toogle, geri vites boş veya ileri vitesin kolayca seçilebilmesi için 3 konumlu (R, N ve D) yapısıyla öne çıkıyor. Bunun dışında, park konumuna geçmek için P ve manuel moda geçmek için M olmak üzere iki adet kısa yol düğmesi de bulunuyor. Eko, Normal ve Spor olmak üzere sürüş modu seçim paneli yer alıyor.

Citroen C4 şu anda 464 bin TL’den başlayan fiyatlarla alınabiliyor. Ancak donanım ve motora bağlı olarak fiyatlar 615 bin TL seviyesine kadar uzanabiliyor. Ayrıca opsiyonel donanımlarla da fiyat artabiliyor.

Sonuç

Citroen C4 yeni neslinde önceli versiyonlardan tamamen farklı bir karaktere kavuşmuş. Hem arazi araçlarını andıran hem de HB modellerin özelliklerini barındıran modelin ilginç tasarımı bile başlı başına tercih edilmesini sağlayacaktır.

 

TEKNİK VERİLER    Citroen C4

Motor (tip/silindir sayısı)             Sıralı /4/Dizel

Yerleşim              Önde enlemesine

Supap/eksantrik sayısı  16/2

Motor hacmi     1499cc

Maksimum güç 130 HP-3750 d/d

Maksimum tork               300 Nm-1750 d/d

Son hız 206 km/s

0-100 km/s hızlanma      10.6 sn

Şanzıman            8 ileri otomatik

Aktarma              Önden çekiş

Frenler (ön/arka)            Hava kanallı disk/ hava soğutmalı disk

Lastikler               195/60 R18

Depo kapasitesi               50 lt

Bagaj hacmi       380 lt

Ağırlık   1314 kg

Tüketim (fab. ver.)         3.9/4.4/5.4 lt/100 km

Uzunluk               4360 mm

Genişlik                               1834 mm

Yükseklik             1525 mm

Aks mesafesi     2670 mm

Fiyat      577.500 TL

Oto STİL Test verileri

0-100 km/s hızlanma (sn)            10.9

0-400 m (sn)      19.2

100-0 km/s fren (soğuk)(m)       37.3

100-0 km/s fren (sıcak)(m)         37.5

Gürültü 100 km/s (dB)  66

Test tüketimi (lt/100 km)             6.0

Menzil (km)       833

Yazı: Tolga Çolak              Fotoğraf: Emirhan Karamuk

Citroen C4

Citroen C4

Citroen C4

Citroen C4

Citroen C4

Citroen C4