Bu otomobil kaçmaz: Honda City modelini test ettik! OTOSTİL

Bu otomobil kaçmaz: Honda City modelini test ettik!

Bu otomobil kaçmaz: Honda City modelini test ettik!

Günümüzde otomobil satın almak çok zorlaştı. Ancak neyse ki Honda City gibi parasının hakkını veren modeller var da insanlar uygun fiyata iyi bir otomobil sahibi olabiliyor.

Artan döviz kurları, çip krizi, vergiler vs derken araç sahibi olmak artık hiç kolay değil. Bu nedenle de insanlar ikinci ele yoğun ilgi gösterdi ve ikinci el piyasası da aldı başını gitti. Ancak aslında şu anda uygun fiyatlı ve iyi otomobiller hala satılıyor; yeter ki siz bakmayı bilin.

Bu modeller içinde Fiat, Renault gibi yerli üreticilerin modelleri olduğu gibi Honda gibi sağlamlığıyla meşhur üreticilerin ithal araçları da yer alıyor.

Aslında Honda City Türk tüketicisine çok uzak bir model değil. Daha önce ülkemizde üretilen ancak gerek kalitesi, gerek fiyatı gibi bazı olumsuzlukları yüzünden yeteri kadar ilgi görmeyen model tamamen yenilenen nesliyle ülkemize ithal edilmeye başlandı. Kısa sürede yoğun talep gören otomobilin bu başarısının altında ise dikkat çekici detaylara sahip olması geliyor.

Şu an için en önemli kriterlerin başında gelen fiyat konusunda ilk geldiği andaki gibi 225 bin 600 TL’den başlayan etikete sahip olamayan Honda City, artık üst ÖTV diliminde yer alıyor ve 385 bin TL’den satın alınabiliyor. Bu fiyat karşısında son derece iyi bir donanım listesi sunan modelde önemli bir eksiklik bulunmadığı gibi sınıfındaki rakiplerinde olmayan bazı aksesuarlar da tüketicilere sunuluyor. Otomatik klimasından aktif ve pasif güvenlik elemanlarına kadar yeterli bileşenlere sahip olan otomobil aslında küçük aileler için çok iyi bir seçenek. Şu anda bu araçla ilgili bir LPG dönüşüm kiti olmadığı için filo kullanıcılarının bir süre daha beklemesi gerecektir ancak aslında benzinli motorla da çok iddialı tüketim değerlerine sahip; nispeten fiyatı gibi ekonomik bir otomobil Honda City.

Aracın tasarımında önceki modelle alakalı çizgiler kullanılmamış ve abartıdan uzak olsa da göze hoş gelen bir araç tasarlanmış. Elbette yolda tüm dikkatleri üzerine çeken bir karoseri olmasa da Accord ve Civic modellerini andıran ön tasarımın da etkisiyle şık bir otomobilde seyahat ediyorsunuz. Aracın arka kısmında ise nispeten Uzakdoğulu bir otomobil olduğunu hissettiren detaylar yer alıyor.

Aslında 4568 mm ile küçük bir otomobil olmayan City, kısa tampon-tekerlek mesafesinin getirdiği 2590 mm’lik dingil mesafesinin artısıyla son derece geniş bir iç mekana sahip. Özellikle arka koltuklardaki yaşam alanı Civic modeliyle rekabet eder durumda ve sınıfının en iyisi. Ayrıca arkadaki 519 lt’lik bagaj kapasitesi de kullanışlı ve geniş.

Aracın bazı noktalarında işçilik hataları görülse de kullanılan malzeme kalitesi yüksek ve ergonomi konusunda önemli eksiklikler bulunmuyor.

Honda City ülkemize sadece 1.5 litrelik benzinli motorla satılıyor. Araçta sürekli değişken oranlı CVT şanzıman adapte edilmiş ve motordan gelen 121 HP güç ön tekerlekler üzerinden yola aktarılıyor.

Atmosferik bir motor olmasından ötürü üretilen 145 Nm tork çok yüksek olmadığı için özellikle yüklü kullanımlarda motorun nefesi biraz erken kesilse de motor ve şanzımanın uyum içinde çalışması için araç 3000-3500 d/d bandında kullanılmalı ve bu durumda hem yeterli performansı sunuyor hem de ekonomik tüketimler elde ediyor. Elbette CVT şanzıman yerine tam otomatik vites kutusu olsa daha iyi olurdu ancak maliyetler nedeniyle bu tarz bir kullanım yapılması anlaşılabilir bir durum.

City’nin önde McPherson tipi bağımsız, arkada ise yarı sabit akslı yürüyen aksamında konfor odaklı ayarlar tercih edilmiş. Aracın Japon modellerinde görülen ilginç lastik ölçüsü değişimlerde kullanıcının birkaç marka dışında lastik değiştirmesine imkan tanımasa da genel olarak araçla uyumlu bir yapıya sahip. Direksiyon sisteminin direktliği ve arkaları kampana olan frenlerin çalışma kapasiteleri ise yeterli.

SONUÇ

Oldukça iyi bir donanım listesine sahip olan ve çok fazla rakibi olmayan Honda City şu anda satılmakta olan modeller arasında fiyat/fayda tarzı karşılaştırmalarda kesinlikle birinci olacaktır. Aracın önemli bir eksiğinin de olmaması albenisini artırıyor.

 

TEKNİK VERİLER    HONDA CITY

Motor (tip/silindir sayısı)             Sıralı /4/Benzin
Yerleşim              Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı  16/2
Motor hacmi     1498 cc
Maksimum güç 121 HP-6600 d/d
Maksimum tork               145 Nm-4300 d/d
Son hız 198 km/s
0-100 km/s hızlanma      10.5 sn
Şanzıman            CVT
Aktarma              Önden çekiş
Frenler (ön/arka)            Hava kanallı disk/ kampana
Lastikler               185/55 R16
Depo kapasitesi               40 lt
Bagaj hacmi       519 lt
Ağırlık   1189 kg
Tüketim (fab. ver.)         5.2/6.2/8.6 lt/100 km
Uzunluk           4568 mm
Genişlik                               1748 mm
Yükseklik             1458 mm
Aks mesafesi     2590 mm
Fiyat      385.275 TL

Oto STİL Test verileri

0-100 km/s hızlanma (sn)            10.6
0-400 m (sn)      21.1
100-0 km/s fren (soğuk)(m)       37.2
100-0 km/s fren (sıcak)(m)         37.3
Gürültü 100 km/s (dB)  66
Test tüketimi (lt/100 km)             6.5
Menzil (km)       615

Yazı: Mert Duran              Fotoğraf: Emirhan Karamuk

Honda City

Honda City

Honda City

Honda City

Honda City

Honda City

Honda City

Honda City

Honda City

Honda City