Car Care temizlik uygulamalarında ne kullanılıyor? OTOSTİL

Car Care sektöründe araçlar ne ile temizleniyor?

Car Care sektöründe araçlar ne ile temizleniyor?

Otomobillerin her noktasında yapılacak işlemler için en doğru, işinin en ehli kişileri, en uygun ekipmana sahip işletmeleri ararken temizlik uygulamalarında bu yeterlilik nedense göz ardı ediliyor.

Otomobilin balatasını değiştiriyorsak orijinal ürün olmasına dikkat ediyoruz, motor yağı seçerken özelliklerini en ince ayrıntısına kadar araştırıyoruz, hasar onarımları için boya markasından fırının özelliklerine kadar araştırıyoruz.

Peki temizlik uygulamaları?

Köşedeki yıkamacıya götürmek yeterli oluyor. (ya da öyle olduğunu sanıyoruz)

Altını çizerek söyleyelim; otomobil temizlik işlemleri, otomobillerin her noktasında olduğu gibi titizlik ve profesyonellik gerektiren uygulamalardır.

Örnekler ile anlatalım;

Otomobilin dış yüzey temizliği için kullanılan şampuanların pH seviyeleri çok yüksek olduğunda temizleme güçleri de artar. Bu birçok yıkamacı tarafından “harika temizleyici” olarak adlandırılır ve tercih edilir. Müşteriye de böyle anlatılır. Oysa pH seviyesi yüksek temizleyiciler aracın verniğine zarar verdiği gibi özellikle plastik akşamların yanmasına, nikelajların dış yüzeylerinin dökülmesine neden olur.

Aynı şekilde asidik temizleyiciler jant temizliğinde başarılı bir temizleyicidir, yıkamacılar tarafından tercih edilir ama jant boyalarının dökülmesine neden olur.

İç temizlik uygulamalarında kullanılan ürünler ise sadece otomobile değil insan sağlığına da zarar veren ürünlerdir. Burada ürün kalitesi kadar profesyonel temizlik uygulamaları da öne çıkıyor. Kötü ürünle kötü temizlik yapılması durumunda araç içinde gözle görülen bir tehlike olmayacaktır. Araç iç yüzeyinde kalan kalıntılar (büyük oranda kanserojen madde) tozlaşacak ve aracın içindeki herkesin sağlığını tehdit edecektir.

Gözle görülen bir temizlik gerçekleşmiş olsa da ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirecektir.

Motor temizleme işlemleri tehlikenin en net görüldüğü ve bilindiği uygulamalar. Küçük bir hata ciddi maliyetleri de beraberinde getirecektir.

Elektrikli ve hibrit otomobillerin hayatımıza girmesi ile birlikte otomobil temizlik uygulamaları daha da profesyonellik isteyen uygulamalar haline geldi.

Otomobilin temizlenmesi dışının yıkanması ya da içinin süpürülmesi işlemlerinden ibaret değil. Işıl ışıl parlayan bir otomobil belki de o parlaklığın altında ilerideki günlerde ciddi sorun ve maliyetlerini de beraberinde getirecektir.

Günümüz dünyasında en doğruyu öğrenmek artık çok kolay. Diğer bütün noktalarda olduğu gibi otomobilin temizlik uygulamalarında da en doğruyu öğrenmemiz, en ehil kişiye otomobilimizi teslim etmemiz gerekiyor. Bunun için küçük bir araştırma yeterli olacaktır.

AutoClub’ın web sitesi www.autoclub.com.tr’de tüm uygulamalar ile ilgili detaylara ulaşmak mümkün. Ayrıca AutoClub YouTube kanalında da tüm uygulamalar ile ilgili detaylara erişmek mümkün.

Yazı: Turgut Yüksekdağ