Renault Clio Test köşemizin konuğumuz oldu OTOSTİL

Kadın Gözüyle yeni stil ikonu Renault Clio

Kadın Gözüyle yeni stil ikonu Renault Clio

Uzun yıllardır ülkemizin en çok satılan modellerinden olan Renault Clio yeni nesliyle tam bir stil ikonu haline gelmiş. Üstelik artık çok daha teknolojik bir otomobil olmuş.

Türkiye’nin en çok satılan model sıralamasında hep ilk üçte kendisine yer bulan Renault Clio artık çok daha dikkat çekici bir otomobil halini almış. Renault Clio’nun tasarımına dinamizm ve sportif bir görünüm kazandıran ayrıntılar modelin aerodinamik performansını arttırırken daha iyi ses yalıtımına katkıda bulunmuş.

Clio, Türkiye’de yeni nesil dizel ve benzinli motorlarla satılıyor. Araçta ayrıca modele göre manuel veya otomatik vites kutuları da satın almak mümkün. Yeni nesil Clio, Türkiye’de Joy, Touch ve Icon olmak üzere üç donanım seviyesi ile 152 bin TL’den başlayan fiyat etiketine sahip. Ancak otomatik şanzımanlı modeller 183 bin TL’den başlıyor.

Renault Clio Test

Renault Clio Test

Modern ve dinamik tasarımlı

Modern ve dinamik bir tasarıma sahip Yeni Clio, bir önceki neslin ana hatlarını taşıyor. Araç, bir yandan şık görünümünü korurken, diğer yandan etkileyici tarzıyla öne çıkıyor. Kaput üzerindeki çizgiler, modele daha kaslı bir görünüm kazandırıyor. Yeni Clio, segmentinde benzersiz iç hacim ve konfor sunuyor. Aracın iç mekanı oldukça bonkör.

Clio’daki full LED farlar ve yan camların çevresindeki krom detaylar, Yeni Clio’nun modern tarzına katkı sağlıyor ve iç mekanda olduğu gibi dış tasarımda da kalite algısını artırıyor. İlk donanım seviyesinden itibaren full LED olarak sunulan C şeklindeki ön farlar, modele daha çekici bir görünüm kazandırıyor. Ayrıca görüşe de katkısı çok fazla.

İç mekan çok teknolojik

Yeni Clio’nun iç tasarımında kalite algısı ve sürüş ergonomisine ayrı bir özen gösterilmiş. İç mekan; yüksek kaliteli malzemeler, yumuşak dokuya sahip ön panel, kapı panelleri ve orta konsol çerçevesi ile kalite algısı açısından boyut değiştirmiş. Geniş alan sunmak için daha kompakt hale getirilen tamamen yenilenen sürücü odaklı “Akıllı Kabin-Smart Cockpit”, çok daha fazla teknoloji barındırıyor.

Üst segment modellerden alınan teknoloji ile 7 ila 10 inç büyüklüğündeki TFT ekran, sürüş deneyimini kişiselleştirme imkanı sunuyor. 9,3 inç multimedya, sınıfının en büyük ekranı olarak öne çıkıyor. Bir tablet gibi kullanımı kolay ve çözünürlüğü yüksek olan ekrandan, yeni multimedya sistemi EASY LINK, navigasyon, MULTI-SENSE ve Sürüşe Yardımcı Destek Sistemleri (ADAS) ayarları kolaylıkla yapılabiliyor. Bu da akıllı telefonunuza sürüş esnasında elveda demeniz için yeterli.

Yeni Clio’nun koltukları ise iç mekandaki yüksek kalite algısına katkıda bulunuyor. Daha geniş ve yolcuyu kavrayan koltuklar, seyahat edenlerin oturma pozisyonunu destekliyor. Kolay ayarlanabilen koltuklar sayesinde de görüş açıları sorunsuz.

Yeni Renault Clio, yeni Euro NCAP testinden segmentinde 5 yıldızı elde eden ilk model olmasının yanı sıra Euro NCAP tarafından 2019’da test edilen otomobiller arasında en güvenli süpermini seçildi. Yani bu konuda da otomobil eksiksiz.

Renault Clio Test

Renault Clio Test

Ayrıca Clio’da bulunan 360° kuş bakışı kamera, aktif acil fren destek sistemi, Renault ürün gamında ilk kez kullanılan yeni sürüş destek sistemleri olarak göze çarpıyor.

Yeni Clio, Türkiye’de 72 ile 130 HP arasında değişen güç ile eksiksiz bir motor ürün gamına sahip. En son teknolojilerle sunulan bu yeni nesil benzinli ve dizel motorlar, yürürlükteki en güncel standartlara uygun tüketim ve emisyon değerlerine sahip.

Ekonomik bir şehir içi kullanıma yönelik bir otomobili arayan müşteriler için, 1.0 SCe (3 silindir atmosferik) ideal tercih olarak öne çıkıyor. 5 vitesli manuel vites kutusu ve 72 HP güç ile son derece yumuşak bir sürüş konforu sunuyor. Ancak bu motorda otomatik vites olmayışı kadınlar için bir dezavantaj.

Captur, Megane ve Kadjar modelleri ile kendini kanıtlayan 1.3 TCe motor ise bu kez Clio ile de sunuluyor. 130 HP ve 240 Nm tork ile 7 ileri EDC otomatik vites kutusuna sahip bu motor, oldukça atak bir karaktere sahip. Çift kavramalı vites kutusu siz ne zaman güç isteseniz hemen yardımınıza koşuyor.

Yazı: Banu Aygün             Fotoğraflar: Emirhan Karamuk

Renault Clio Test

Renault Clio Test