Büyükler için İstanbul’daki cennet | OTOSTİL

Büyükler için İstanbul’daki cennet

Büyükler için İstanbul’daki cennet

Otomat Hobby Shop olmasa sanırım Sirkeci’ye gitmem için bir neden kalmaz. Oraya girdiğim andan itibaren hayal dünyamdaki cennete ayak basıyorum. Hiçbir zaman sahip olamayacağım garajı kafamda şekillendiriyorum.

Yıllardır Sirkeci’deki Otomat Hobby Shop’a uğrar, sahibi Adnan Seçgin’le otomobiller üzerine sohbet eder ve içeri girerken kendime verdiğim sözü tutamadan en az 2 model alır çıkarım. Kendime içeri girmeden önce söz vermemin nedeni ise artık koleksiyon yapmak istemediğimdendir ama sanırım başlamışım farkında değilim. 2’şer 3’er aldığım model otomobiller şu an birkaç kutuda duruyor; vitrin yapmaya karar vermek için henüz erken. Ben 1:18 biriktirmeyi seviyorum. Ama arada 1:43’ler de var tabii ki.

1

Peki nedir bu erkeklerin model otomobil merakı? Biz sonuçta bebeklerle büyümedik; hoş küçüklüğümüzde böyle imkanlar da pek yoktu. Almanya’dan gelen akrabaların getirdiği 3-5 oyuncak denilebilecek metal otomobil. Ama onlar en az sokakta gördüğüm otomobiller kadar değerliydi. Çünkü sokakta o kadar lüks otomobil yoktu. Şimdi bir Lancia Delta HF sahibi olma ihtimalim pek yok ama şu an 5 tane farklı Delta’m var. Renault 5 Turbo’m, Nissan Skyline GT-R 34’üm, 2 Formula 1’im, Ford Escort Cosworth’üm ve sayamadığım hatta kutuda hatırlamadığım bir sürü otomobilim var. Ben de küçük çaplı Brunei Sultanı’yım yani… Büyük bir otomobilin modeline sahip olmak sizi hayal dünyanızda farklı yerlere götürüyor. Orada da bütçenize göre hayal kurmanız gerekiyor. Yani her şeyin başı para. Otomat Hobby Shop’ta geçtiğimiz ay 1:6 Franklin Mint 1967 Corvette Stingray 11 bin TL’den satıldı. Bizim çekim yaptığımızda Porsche Martini takım römorku olarak kullanılan otobüsün fiyatı 2 bin 500 TL idi. Bu fiyatlar bazen müşterilerin eşlerine yalan söylemesini gerektiriyormuş. Adnan Seçgin, yaşadığı olayları gülerek anlatıyor. Bir gün müşterisinin biri tanesi 1500 TL’den 3 otomobil almış. Ertesi gün bir kadın gelip aynı otomobilden alıp 150 TL vermiş. Adnan Seçgin, bu otomobilin fiyatı 1500 TL deyince kadın telefonuna sarılıp “Bana pahalı diye gözlük alırken dünyanın lafını ettin, oyuncağa 1500 TL mi verdin?” diye bağırmış. Hatta eve gidip hepsini kıracağını söylemiş. Merak etmeyin Otomat Hobby Shop’ta 100 TL’ye de modeller var.

2

Kadınlara not: Eğer eşiniz bu tür bir hobi edindiyse rahat bırakın. Çünkü oraya harcadığı parayla çapkınlık yapsa daha mı iyi?

Adnan Seçgin’de hikaye çok biz de sayfa az. O yüzden bir örnekle geçiştirdim ama bu tür anılar fazla. Bu arada depoda eşlerinden korkularına alınmayıp bekleyen onlarca model var.

Adnan Seçgin’in koleksiyonu var mı derseniz söyleyeyim yok. Çünkü araçları seçerken kendi zevkine de uygun seçiyor. Satılana kadar hepsi onun koleksiyonu. Yolunuz düşerse sakın “bu oyuncaklar kaça demeyin” bu işle uğraşanların en sevmediği soru bu. Çünkü bunlar oyuncak değil.

NOT:

Dia-Cast ve Resin olarak 2’ye ayılan modellerde Dia-Cast’lerin kapıları, bagaj kapağı ve kaputları açılıyor. Resin’ler ise tek parça.

Koleksiyon yapacaksanız ışık ve ısıdan uzak yerde ve şeffaf kutuları kapalı muhafaza edin.

Çocuklardan uzak tutun ve eşlerinizden.

Temizlemek için kumaş eldiven ve kadınların pudra fırçasını kullanın.

Elinizi modeller değdirmeyin sadece tekerleklerinden tutun. Çünkü eldeki asit modellere zarar verir.

3