Bugün başvur ehliyetin 2 ay sonra elinde | OTOSTİL

Bugün başvur ehliyetin 2 ay sonra elinde

Bugün başvur ehliyetin 2 ay sonra elinde

Yeni tip ehliyetlere geçmek isteyenlerin sayısı hiç de az değil. Ancak ilçe emniyet müdürlüklerinde bu konu hakkında yeteri kadar özen gösterilmediği 2 ay sonrasına gün verilmesiyle ortaya çıktı.

Uluslararası alanda geçerli yeni tip ehliyete kavuşmak artık mümkün. Çıkartılan kanunla artık ehliyetler ömür boyu kullanımda olmayacak; süreli olacak. Bu da trafik güvenliği için çok önemli bir gelişme. Ancak bu ehliyeti almak sandığınız kadar kolay değil.

Sadece internetten yapılan başvuru ile alınabilen randevularda ortalama 45 gün sonrasına, kimi emniyet müdürlüklerinde 2 ay sonrasına gün veriliyor. Bazı ilçe emniyetlerinden ise randevu almak istediğinizde sistem size uygun gün yoktur diyerek kapıyı adeta suratınıza çarpıyor.

SAĞLIK RAPORU YALAN ÇIKTI

Yılbaşından önce sosyal medyada dolanan yılbaşından sonra sağlık raporu almak için 300-400 TL ödenecek laflarının da etkisiyle vatandaşların yoğun olarak müracaat ettiği ehliyet değişimi yılbaşını geçtiğimiz halde hala düzene girmedi. Örneğin İstanbul Bahçelievler’de ehliyetinizi değiştirmek isterseniz o zaman farklı bir ilçeye gitmek zorundasınız; çünkü Bahçelievler ilçe emniyetinden randevu tarihi bile alamıyorsunuz. Bahçelievler’in hemen yakınındaki Bakırköy’den ise randevunuzu 24 Mart tarihinden öncesine alma şansınız yok. Yani bu da 75 günlük bir bekleme süresi demek. Ehliyetin teslimi için gereken 15 günü de ekleyince bugün başvursanız ehliyetiniz tam 90 gün yani 3 ay sonra elinizde olacak.

Peki ama gerçekten bu kadar yoğunluk var mı? Bu sonunu cevabı kesinlikle hayır. Örneğin şu anda söz konusu yoğun emniyetlere gittiğinizde çoğu memurun oturduğunu göreceksiniz. Randevu için ayrılan sürenin işlemlerin bitiş süresinin daha uzun olması nedeniyle memurlar işlemleri çok daha önce bitiriyor ancak sistemde sizin randevunuz olmadığı için sizin işleminizi yapamıyorlar.

ARA ARA KONTROL ŞART

Bu durumun önüne geçmek için biraz şans ve sıklıkla https://surucurandevu.egm.gov.tr/ sitesini ziyaret etmek gerekiyor. Zira bazı vatandaşların aldıkları randevuları iptal etmesi sonucu daha önceki günler için bir adetlik randevu saati boşalabiliyor.

ehliyet