Bakanlık Murat Tosun'a kulak vermeli. Araba Dergisi otostil

Ya direksiyon eğitimleri değişsin ya da sürüş eğitimleri zorunlu olsun

Ya direksiyon eğitimleri değişsin ya da sürüş eğitimleri zorunlu olsun

Kurban Bayramı tatili Bakanlar Kurulu kararı ile 10 güne çıkarken, yapılan uyarı ve alınan tüm önlemlere rağmen trafik kazaların bilançosu yine çok ağır oldu. Murat Tosun bu konuda adımlar atılmazsa önümüzdeki bayramlarda da aynı tablonun kaçınılmaz olduğunu belirtti.

25 Ağustos Cuma günü mesainin sona erdiği saat 18:00’den, bayramın 4. günü ve tatilin son günü 4 Eylül Pazartesi günü saat 16:30 surlarına kadar toplam 159 kaza meydana gelirken, toplam 112 kişi öldü ve 482 kişi de yaralandı. Ancak bu sayı her geçen saat artmaya devam ediyor. Bazı tatilcilerin dönüşleri bugüne bırakması nedeniyle ölü ve yaralı sayısının artmasından endişe ediliyor.

Yollarda trafik ekipleri gerekli kontrolleri yapsa da özellikle eski ve bakımsız araçla yola çıkılması ve hız limitlerine uyulmaması kazaların oluşmasında pay sahibi oldu.

Özellikle hız limitlerine uymayan sürücülerin olası tehlike anlarında ne yapmaları gerektiğini de bilememesi kazaların artmasına davetiye çıkarttı.

Konu hakkında açıklama yapan İleri ve Güvenli Sürüş Uzman Murat Tosun “Ne yazık ki bu bayramda da acı tablo değişmedi. Sürücülerin büyük çoğunluğu kurallara uysa da kuralları hiçe sayanlar nedeniyle yollarda kabus dolu anlar yaşadı” dedi.

Özellikle hız limitlerine uyulmaması ve yorgun araç kullanılması nedeniyle kazaların yaşandığını belirten Tosun’a göre sürücüler uyarılara rağmen yine geç kalmamak adına önerilen süreden fazla direksiyon başında zaman geçirdi. Refleksleri yavaşlayan sürücülerin bir çoğu da kaza yaptı.

Bu gibi olumsuz durumlarla karşılaşmamak için trafik kurallarına uyulması gerektiğinin altını çizen Murat Tosun artık bakanlığın ya ehliyet alımındaki direksiyon ders kriterlerini değiştirmesi gerektiğini ya da güvenli sürüş eğitimlerinin zorunlu tutulması gerektiğinin altını çizdi. Murat Tosun bu konuda adımlar atılmazsa önümüzdeki bayramlarda da aynı tablonun kaçınılmaz olduğunu belirtti. Özellikle sürüş eğitimi alan sürücülerin yurtdışında kasko poliçelerinde indirim aldığını belirten Tosun’a göre bu tarz bir teşvik sayesinde kazaların sayısında önemli azalmaların olacağını belirtti.