Bu yıl da hayaller Paris, yaşantılar Somali… | OTOSTİL

Bu yıl da hayaller Paris, yaşantılar Somali…

Bu yıl da hayaller Paris, yaşantılar Somali…

Her yıl başında hep söylenen güzel sözler ve temenniler bir süre geçince yerini hayal kırıklıklarına bırakır. Görünen o ki bu yıl da farklı olmayacak.

Karamsar bir insanım; elimde değil. Böyle olmamın sebebi de yaşadıklarım, gördüklerim. Olaylara tersten ve negatiften bakmayı seviyorum; bu sayede dileklerim gerçekleşmeyince hayal kırıklıklarım da daha az oluyor.

2021 yılına ben de dahil büyük çoğunluk Covid belasından kurtulup çok daha rahat girmeyi arzuladık. Ancak ne yazık ki bu hastalık görünen o ki bir süre daha hayatımızda olacak. Umarım aşılar işe yarar da en azından şu ölüm oranlarını sıfırlarız.

Kendi sektörüm açısından bu yıl işler geçen yıldan kötü olacak diye düşünüyorum. Yayıncılık artık iyice zorlaştı; baskı ve dağıtım maliyetlerinin altından kalkmak artık içinden çıkılmaz bir hal almış durumda. Ayrıca reklam pastası da öylesine küçüldü ki günü kurtarmanın derdindeyiz.

Otomobil markaları açısından ise yıl iyi geçeceğe benziyor. Zira pek çok yeni model ülkemize geliyor ve yıl boyunca gelmeye devam edecek. Artık büyük lansmanlar da düzenlenmediği için bu gider kaleminde de önemli kazançlar elde ettiler.

Tüketicilerin şu aşamadaki en büyük derdi ucuz krediye ulaşmak gibi görünse de önümüzdeki birkaç ay içinde yine bir kredi kampanyası düzenlenmesi ve bu sayede satışların canlı tutulması bekleniyor. Hal böyle olunca da bir iki aylık durgunluk kimse için ölümcül sonuçlar doğurmayacaktır.

Geçen yılın en önemli konularının başında gelen ikinci el araç fiyatlarında ise önemli bir değişiklik olmasını kimse beklemiyor. Ne yazık ki belki sembolik bir düşüş olur ancak yine kısa sürede fiyatlar eskisi gibi uçmaya devam eder!

Nissan & Peugeot rekabeti bu yıla damga vurur

Bu yıl bence en büyük çekişme Nissan ve Peugeot arasında olacak. Zira şu anda Peugeot yönetiminin büyük çoğunluğu Nissan kökenli. Bu yüzden rakiplerinin neler yapacaklarını önceden kestirme konusunda daha avantajlılar. Zira uzun yıllardır en çok satılan SUV modellerinin sahibi olan Nissan bu unvanını Dacia ve Peugeot’ya kaptırmıştı. Ancak aileye eklenen yeni Juke ile marka tekrar atağa kalkmak istiyor. Bu iki markanın rekabeti bu yıl nasıl sonuçlanacak bekleyip göreceğiz. Bence Nissan fiyatlarını biraz aşağı çekerse ciddi şekilde avantajlı olacaktır. Zira Qashqai artık yenilenecek olsa da hala çok tercih ediliyor, üstüne de Juke tamamen yeni bir otomobil olarak karşımıza çıktı.

Peugeot tarafında ise 2008 iddialı olmasına karşılık 3008 ve 5008 kısıtlı makyaj görmesiyle sıfır km’de eskisi kadar talep görmeyebilir.