BMW Avrupa’da üretim için Macaristan’ı seçti otostil dergi BMW Debrecen fabrikası

BMW Avrupa’da üretim için Macaristan’ı seçti

BMW Avrupa’da üretim için Macaristan’ı seçti

BMW, 20 yılın ardından Avrupa’daki ilk fabrikası olacak ve Macaristan’da yer alacak yeni üretim tesisi için 1,2 milyar dolarlık yatırım yapıyor. BMW, bu fabrikayla Avrupa’daki varlığını güçlendirmeyi hedefliyor. BMW Debrecen fabrikası için yatırım yapıyor.

Münih merkezli otomobil üreticisi Salı günü yaptığı açıklamada; tesisin yılda 150 bin araç üreteceğini ve bu araçların hem benzinli hem de elektrikli araçlar olacağını açıkladı.

BMW Üretim Şefi Oliver Zipse yaptığı açıklamada; fabrikanın hem yanmalı motor kullanan hem de elektrikli motor kullanan BMW modellerini tek bir üretim hattında üretebileceğini söyledi. Ayrıca Zipse; “Gelecekte Avrupa’daki her BMW Grup fabrikası, elektrikli ve geleneksel araçların bir arada üretilmesi için uygun donanıma sahip olacak” şeklinde konuştu.

Bu fabrika 2005 yılından bu yana BMW’nin açtığı ilk yeni fabrika olacak.

BMW CEO’su Harald Krueger yaptığı açıklamada, “Şu anda Avrupa’daki üretimimizi güçlendirerek; Asya ve Amerika da dahil olmak üzere dünya çapında üretim dengemizi sürdürmeyi hedefliyoruz” dedi.

Budapeşte’nin 200 km doğusundaki Debrecen kasabası yakınlarına inşa edilece fabrikanın yapımına 2019’un ikinci yarısında başlanacak. Fabrikanın bin kişiye iş imkanı sunması bekleniyor.

BMW Debrecen fabrikası