Çin otomobilleri İkinci el arabalar İran arabaları otostil dergisi

Ucuz otomobilin simgesiydiler şimdi yüzlerine bakan yok

Ucuz otomobilin simgesiydiler şimdi yüzlerine bakan yok

Çin otomobilleri yaklaşık 10 yıl önce büyük bir umutla ülkemizde satışa sunuldu. İlk anda modellerin rekabetçi fiyatları dikkat çekse de kalitelerindeki eksiklikler ve imaj sorunları nedeniyle beklenen sıçramayı yapamadılar. Üstelik bir de değişen emisyon standartları eklenince bu modellerin ömürleri ülkemizde çok olmadı.

Şu anda internette bu araçların ikinci ellerinin de oldukça uygun fiyatlı satıldığı görülüyor. Ancak yine de modellere olan talep az.

Chery

Çin otomobilleri denilince akla ilk gelen marka Chery. Mazda’yı Türk tüketicisi ile buluşturan Mermerler Grup güvencesi ile satışa sunulan otomobiller, gerek tasarımlarındaki taklit çizgileri gerekse yüksek yakıt tüketen eski nesil motorları yüzünden iyi satış rakamlarına ulaşamadı. Şu anda internette Chery’nin örneklerine modele bağlı olarak 17 bin TL’den başlayan ve 40 bin TL’ye uzanan fiyatlarla ulaşmak mümkün.

Geely

Kia’yı ülkemize ithal eden Anadolu Grubu güvencesiyle satılması sayesinde dikkat çekme konusunda sıkıntı yaşamayan Geely, ne yazık ki beklenen ilgiyi göremeyen bir diğer üretici oldu. Markanın araçlarını 15 bin TL’den başlayan ve 40 bin TL’yi geçen fiyatlarla bulmak mümkün.

IKCO

Peugeot alt yapısı kullanmasıyla adından söz ettiren İranlı IKCO, Samand modeliyle biliniyor. Markanın bu aracı aslında Türk tüketicisi için yabancı değil, çünkü o güncellenmiş bir Peugeot 405 olsa da ne yazık ki eski teknolojisi satış rakamlarında yukarı çıkmasını engelledi. IKCO’nun satılmakta olan örnekleri için istenen bedelse 17 bin TL ile 28 bin TL arasında değişiyor.

Peugeot

Peugeot’yu biz her ne kadar Fransız olarak bilsek de Çin ve İran modellerinin popüler olduğu dönemde ülkemize gelen 206 Sedan modeli de İran üretimi bir otomobildi. Bu aracın özellikle ABS’yi standart olarak sunmaması o dönem büyük eleştiri almıştı. Model, performans seven Peugeot meraklılarının bir türlü aklını çelmeyi başaramadı ve şu anda 19 bin TL ile 38 bin TL arasında değişen fiyatlarla satılıyor.