BMW 5 Serisi yeni donanımıyla test konuğumuz oldu OTOSTİL

Ah keşke daha ucuz olsa da herkes BMW 5 Serisi kullanabilse!!

Ah keşke daha ucuz olsa da herkes BMW 5 Serisi kullanabilse!!

BMW’nin en çok arzu edilen modellerinden biri olan 5 Serisi, seriye eklenen Special Edition donanımı ile sportif karakterini bir üst seviyeye taşımış.

BMW 5 Serisi, tasarımı ama özellikle de teknolojisiyle göz dolduracak gibi görünüyor. Ancak 5 Serisi’nin 3 Serisi’nin büyüğü ya da 7 Serisi’nin küçüğü gibi algılanması onun işini zorlaştıran bir detay. Aslında başlı başına efsane olmasına rağmen kardeşleriyle fazla benzeyen tasarım bu tarz söylemlerin önünü açıyor.

Ön kısımda BMW’nin LED farları ve BMW’nin yeni böbrekleri bizi karşılarken, gündüz farları ve hemen altında devam eden geniş hava kanallı tampon modelin hırçın görünmesine katkı sağlamış. Profilden dinamik bir görünüme sahip olan otomobilin arka kısmına baktığımızda en büyük değişikliğin 7 Serisi’nde de görülen, tasarım unsurlarının bu modelde de kullanıldığı dikkat çekiyor. Ön tarafta değişken bir far formuna yer veren BMW arka tarafta ise sadeliğinden ödün vermemiş. Yenilenen ön tasarımı ve arka taraftaki yenilenen sadeliği ile yeni 5 Serisi çok daha güzel tasarımlı bir görünüme sahip.

BMW 5 Serisi

BMW 5 Serisi

BMW 5 Serisi’nin iç mekanı ağabey 7 Serisi’ne benzeyen çizgilerle hazırlanmış. Aracın sınıfında olması gereken lüks yapı korunmuş. Yeni donanımda dış tasarımdaki yenilikler hemen dikkat çekerken test aracındaki gibi M paket tercih edildiğinde direksiyondaki logo kanınızın kaynamasını sağlıyor. Konsoldaki kapamalar ve kaliteli deri koltuklar kaliteli ambiyansın olmazsa olmazı iken yaşam alanı hem önde hem de arkada oldukça geniş.

BMW 5 Serisi modelinde teknolojik konfor özellikleri ve eğlence yapısı da geliştirilmiş. Bunlar arasında Head – Up Display öne çıkıyor. Bunun yanı sıra iDrive sistemi geliştirilmiş ve multimedya ekranı üzerinde oldukça kaliteli grafikler sunuluyor. Bu ekran, sahip olduğu 3D sensörleri sayesinde parmak hareketleri ile kontrole izin veriyor.  BMW 5 Serisi’nin geliştirilmiş navigasyon sisteminde gerçek zamanlı trafik bilgileri de size doğru trafik bilgi akışı sağlayarak güvenli ve rahat bir yolculuk yapmanızı sağlıyor. Yani harita-navigasyon, hava durumu, telematik bilgisi, hatta haberleri bile gözünüzü yoldan ayırmadan takip edilebiliyorsunuz. BMW’nin iç mekanını çok daha eğlenceli kılan öğelerin başındaysa müzik sistemi geliyor. Sistemin ses çıkışı kapasitesi yüksekken ses kalitesi de çok başarılı. Dinlediğiniz şarkılar size sanki bir konser salonunda olduğunuz hissini veriyor.

BMW 5 Serisi

BMW 5 Serisi

Tercih 1.6 litreden yana

Testimize konuk olan 5.20i’nin 1.6 litrelik benzinli,  dört silindirli motoru 170 HP güç ve 250 Nm tork üretiyor. Bu kombinasyona 8 ileri otomatik şanzıman eşlik ediyor. Fabrika verilerine göre 0 – 100 km/s hızlanması için 8.3 saniyeye ihtiyaç duyulurken ortalama 7.1 litre yakıt tüketimi elde ediliyor.

BMW 520i’de farklı sürüş modları da bulunuyor. Nefesi kolay kolay kesilmeyen motor ve sürüş modlarının uyumu sayesinde her türlü kullanıcı istediği tarzda ilerleyebiliyor. İlk andan itibaren yüksek hızlanma isteğine sahip olan motor kesintisiz biçimde bu gücü sürücüsüne sunmasıyla fark yaratıyor. Direkt direksiyon sistemiyle kullanım konforunu artıran 520i’nin yürüyen aksamı da değişimden nasibini almış. Eski nesillere göre daha fazla konfor sunan otomobilde iç mekana yansıyan vuruntu ve salınımlar önemli ölçüde gerilemiş. Ancak test aracındaki gibi büyük jant lastik tercih etmek görünüm açısından güzel olsa da bozuk yolların fazla olduğu ülkemiz için iyi bir tercih olmayacaktır.

BMW 5 Serisi

BMW 5 Serisi

BMW 5 Serisi, yarı bağımsız sürüş için en üst seviyede akıllı sürüş asistan sistemleri ve dijital park hizmetleri ile donatılmış durumda.520i’de de bu sistemler kullanılıyor.  Zorlu durumlardan kaçınma yardımı ve kavşak trafik uyarısı gibi yeni özelliklerle birlikte şerit değiştirme asistanı ve aktif yandan darbe korumalı şeritte tutma asistanı da sunula yeniliklerden bazıları. Aktif yandan darbe korumalı şeritte tutma asistanı, şerit çizgilerini ve otomobilin etrafındaki alanı izleyerek düzeltici direksiyon müdahalelerinde bulunuyor ve böylece olası çarpışmalardan kaçınma konusunda sürücüye yardımcı oluyor.

Sonuç

BMW 5 Serisi gerekten de çok güzel görünen ve kullanım açısından keyif veren bir otomobil. Elbette bu keyfe ulaşmak ülkemizdeki vergiler nedeniyle ucuz değil. Aldığı parayı hak etse de 5 Serisi kardeşi 3 Serisi ile aynı motorlu versiyonda kardeşinden ortalama 250 bin TL daha pahalı olmasından ötürü en büyük düşmanını uzaklarda aramayacaktır.

BMW 5 Serisi

BMW 5 Serisi

TEKNİK VERİLER    BMW 5.20i

Motor (tip/silindir sayısı)             Sıralı /4/Benzin

Yerleşim              Önde enlemesine

Supap/eksantrik sayısı  16/2

Motor hacmi     1597 cc

Maksimum güç 170 HP-5000 d/d

Maksimum tork               250 Nm-2000 d/d

Son hız 226 km/s

0-100 km/s hızlanma      8.3 sn

Şanzıman            8 ileri otomatik

Aktarma              Arkadan itiş

Frenler (ön/arka)            Hava kanallı disk/ disk

Lastikler               245/40 R19

Depo kapasitesi               68 lt

Bagaj hacmi       530 lt

Ağırlık   1655 kg

Tüketim (fab. ver.)         6.2/7.1/8.6 lt/100 km

Uzunluk               4963 mm

Genişlik                               1868 mm

Yükseklik             1479 mm

Aks mesafesi     2975 mm

Fiyat      885.600 TL

Oto STİL Test verileri

0-100 km/s hızlanma (sn)            8.6

0-400 m (sn)      18.2

100-0 km/s fren (soğuk)(m)       39.4

100-0 km/s fren (sıcak)(m)         39.7

Gürültü 100 km/s (dB)  65

Test tüketimi (lt/100 km)             9.1

Menzil (km)       747

Yazı: Mert Duran Fotoğraf: Emirhan Karamuk

BMW 5 Serisi

BMW 5 Serisi