Altan Aytaç iddialı konuştu yine lider olacaklarını belirtti otostil Dergisi

Altan Aytaç iddialı konuştu: “Egea yine lider olacak”

Altan Aytaç iddialı konuştu: “Egea yine lider olacak”

Hem 2019 yılını değerlendiren hem de 2020 ile ilgili bilgiler veren Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç, bu yıl da iddialı olduklarının altını çizdi.

Aytaç yaptığı açıklamada: “2019 hepimizin, özellikle otomotivle uğraşan herkesin unutamayacağı bir yıldı. Zor geçen bir yılı geride bıraktık. Dönüp baktığımızda çok ciddi ve fazla sayıda değişimler yaşadık. ÖTV ve KDV indirimleri ile hurda indiriminin bu duruma paralel olarak devam etmesi, devlet bankalarının kredi faizlerini düşürmesi, emisyon sınırlarının değişmesiyle birlikte yenilenen motor normları bir çırpıda aklımıza gelenler. Yılsonuna kadar pek çok süreci birlikte yaşadık. Sonuçta kısa vadeli planlamalar yaparak bir yılı geçirdik” cümlelerini kullandı.

2020 ile ilgili konuşan Aytaç: “Bugün bize “Fiat markasının yılsonu tahmini nedir?” diye sorsanız, yine 600 bin seviyelerinde diyebilirim. Bu tempo bizi iyi bir yere de götürür. Talep açısından yılın iyi başladığını söyleyebiliriz. Fiat markasına olan talebin açısından da Ocak-Şubat aylarında yılın beklediğimizden iyi başladığını söyleyebiliriz. Satış hedefimiz en az bu seneki kadar araç satışı.

Rakam telaffuz etmemi isterseniz 80 bin adetin üzerinde tamamlamak istiyoruz. Biz hep satış adedinden yola çıkıyoruz, çünkü yatırımların geri dönüşü satış ve karlılıktır” dedi.

“Egea yine zirvede olacak”

Önümüzdeki yıl Egea’nın yenileneceğini ancak buna rağmen modele hala büyük talep olduğunu belirten Aytaç: “Egea, 2015 sonunda satışına başladığımız ve dört yıldır Türkiye’nin en çok tercih edilen modeli. Geçen sene Egea ile çok gururlandığımız 55 bin adedin üzerinde satış rakamına ulaştık. Egea’nın Türkiye pazarında her yıl pazar payını artırdı. Geçen sene yüzde 13-14’lere varan pazar payı elde ettik. Zor bir sene geçirdik ancak Egea ürün gamının sadece Sedan’da da değil, tüm gövde tipleri ve tüm motor seçenekleriyle iyi talep aldığını söyleyebiliriz. Egea’nın yolculuğu iyi başlamıştı, 2019’daki rakamlarda da gördüğünüz üzere pazar payı açısından zirve yaptı ve 185 bin adede geldi. Egea, Tofaş’ın 50 yıllık tarihindeki Ar-Ge gücünün önemli bir yansıması. Biz hep bunu konuşuyorduk ama sadece Türkiye’de değil ihracat pazarında da bunun görünüyor olması bizi oldukça mutlu etti. Egea 2020 yılında da en önemli kozlarımızdan biri olacak.

Egea’nın dört yıl üst üste Türkiye’nin en çok tercih edilen otomobili olmasının da bir sebebi var. Egea’nın başarısının altında Tofaş Ar-Ge’nin gücü var. Tofaş otomobil Ar-Ge’sinde Türkiye’nin en önemli merkezi. Egea’nın hikayesine baktığımızda Türkiye pazarı önceliğe alınarak geliştirildi. Dolaysıyla Türk müşterisinin beklentilerine göre şekillendi. Üretim yetkinliklerinde üst seviyede bir fabrika olan Tofaş’ta üretilen Egea, kalite göstergelerinde oldukça başarılı. Hatta bu konuda, Almanya’nın resmi araç muayene merkezi GTÜ tarafından, “Tamir Gerektiren Sorular Kategorisi’nde 100 araç içerisinde, 0,84 hata oranı ile “Sınıfının En Dayanıklı Otomobili” olarak belirlendi.

Egea’nın yenilenme sürecini geçtiğimiz Mayıs ayında duyurmuştuk. 2021 yılından itibaren yaklaşık 200 milyon doların üzerinde bir yatırımla yeni Egea’yı piyasaya süreceğiz. Bu konu ile ilgili çok büyük bir merak olduğunu biliyoruz” açıklamasıyla modele olan inançlarını ortaya koydu.