Altan Aytaç liderlik için çok iddialı OTOSTİL Dergisi

Altan Aytaç iddialı: “Bu yılın şampiyonu biz olacağız”

Altan Aytaç iddialı: “Bu yılın şampiyonu biz olacağız”

Kötü başlayan ve salgın nedeniyle işlerin duracağı söylenen otomobil satışlarında sonuçlar gösteriyor ki yıl sonunda satış rakamları 750 bin adetlere ulaşacak ve belki de geçecek. Biz de bu yıl 10 ay sonunda 100 bin satış bandını geçen tek marka olan Fiat’ın Marka Direktörü Altan Aytaç ile hem bu yılı hem de önümüzdeki yıl beklentilerini konuştuk.

Otostil: Sizin için 2020 nasıl başladı ve şu anda nasıl gidiyor?

Altan Aytaç: 2019 yılını iyi bir şekilde kapattık ve 2020’ye de hızlı bir giriş yaptık. Ancak 2020 öngörülmesi zor bir sene oldu. Türkiye’de 2020 yılına yüksek tempoyla giren otomotiv pazarı, Koronavirüs salgınının başlamasıyla Mart ve Nisan aylarında ani bir durgunluk sürecine girdi. Yaşadığımız sıra dışı süreçte, tüketicilerin önceliklerinin değişmesi ile düşen ticaret hacmi, tedarik süreçlerinin sekteye uğraması ve üretim araları bu durgunluğun temel sebepleri oldu. Mayıs ayının ortasından itibaren ise pazarda bir hareketlenme başladı. Ötelenen veya beklemede olan talebin uygun faiz oranlarıyla tetiklenmesi sonucu ortaya çıkan bu artış, zaten düşük seviyede olan stokların hızla tükenmesine ve içinde bulunduğumuz aylarda araç bulunurluğunun öncelikli konu haline gelmesine yol açtı.

2020 yılına başlarken pazarı geçen seneye göre yüzde 20 büyüme ile 550-600 bin adet seviyesinde öngörüyorduk. Mevcut durumda ise yıl sonu pazar öngörümüz 750-800 bin seviyesinde. Türkiye’de otomotiv sektörünün potansiyelinin, otomobile olan talebin yüksek olduğunu biliyoruz. Uygun koşullar bir araya geldiğinde, bu talep ortaya çıkıyor. İç pazarda hareketli günler geçiriyor olsak da pandeminin etkisi ve yarattığı tehdit Türkiye’de ve dünyada halen devam ediyor. Kısa ve orta vadede tedbiri elden bırakmayıp yeni bir dalga yaşamamak süreklilik anlamında önem arz ediyor.

Fiat markası olarak 2020 yılının 11 aylık sürecinde, toplam pazarın açık ara lideri konumundayız. Egea, tüm gövde tipleriyle Türkiye’nin en çok tercih edilen otomobili olmayı beşinci senesinde de sürdürüyor.

 

OS: Bu süreçte siz nasıl değişimler yaptınız ve sürece nasıl adapte oldunuz?

AA: Pandemi döneminde hayatımızda pek çok şey değişti. Değişen alışkanlıklarla birlikte, bizlerin iş yapış şekillerinde de farklılıklar oldu. Sadece ürünlerimizle değil müşteriye verdiğimiz hizmetlerle de değer yaratmak; müşterilerimizin hayatlarını maksimum seviyede kolaylaştırmak hedefiyle çalışıyoruz.

Bu bakış açısıyla, pandemi sürecinin başından itibaren bayilerimizde görevli arkadaşlarımızın sağlıklı ve güvenli bir şekilde çalışmaya devam edebilmesine ve müşterilerimizin sağlığına yönelik yapısal önlemlerimizi ve yeni aksiyonlarımızı belirleyip uygulamaya aldık. Dijital hizmetlerimize yönelik odağımızı arttırdık. Temassız satış ve servis süreçlerimizi gözden geçirip, güçlendirdik. Tüm modellerimizde garanti ve bakım sürelerini uzattık. Türkiye genelindeki bayi ağımızda görüntülü görüşmeyi devreye aldık. Ayrıca tüm servislerimizde ücretsiz dezenfeksiyon uygulaması sunduk. Bizim markamızdan araç alan bir kişi servise gelsin ya da gelmesin bütün servislerimizden ücretsiz dezenfeksiyon yaptırabilir dedik. Bu hizmetlerimizi halen sürdürüyoruz. Müşterilerimizin araçlarını istedikleri adresten teslim alıp yine adrese teslim uygulamalarımızı başlattık.

 

OS: Pandemi yeniliklerin önünü kesti mi?

AA: Hayır kesmedi. Temmuz ayında BiTaksi ile güçlerimizi birleştirerek, Tofaş Ar-Ge’nin de desteğiyle, Türkiye’deki ilk ‘Kabinli Taksi’ projesini hayata geçirdik. Dünyada ilk kez bir mobil uygulamanın ve otomobil markasının iş birliğiyle gerçekleşen proje kapsamında, hem yolcu hem de sürücülere güvenli ve izole yolculuk imkanı sağlamış olduk.

 

OS: Tüketicilerin bu süreçte araçlarıyla daha fazla vakit geçirdiğini gördük. Fiat olarak Ar-Ge’ye de önem veriyorsunuz. Peki araç satın alan tüketiciler için yaptığınız yenilikler nedir?

AA: Tofaş’ta geliştirilen Fiat Egea’nın yanı sıra hafif ticari araç modellerimiz Doblo, Fiorino ve Ducato ile de ülkemizdeki ilk uzaktan erişim teknolojisi olan Fiat Yol Arkadaşım Connect’i geniş kitlelere ulaştırabilmek bizim için çok değerli. Bu nedenle 2020’de  uygulamamıza önem verdik.

Sürekli zenginleştirdiğimiz Fiat Yol Arkadaşım aplikasyonu sayesinde birbirine sürücü ve aracı bağlayarak, müşteri deneyimini farklı ve ayrıcalıklı bir boyuta taşıyoruz.

Fiat Yol Arkadaşım Connect ürünümüz ile kullanıcılara; Araç Lokasyonu, Lastik Durumu, Uzaktan Kapı-Bagaj Açma Kapama, Kaza Anında (Hava Yastığı Açılması Durumunda) Ambulans Çağırma Hizmeti, Çekilme Uyarısı, Kaza ve Kara Nokta Bildirimi, Hız ve Mesafe Limiti, Yolculuklarım-Servis/Bakım Bilgileri, Acil Yol Arkadaşım, Araç İkaz Bildirimleri, Araçtan Uzakta İken Araç Menzil, Yakıt ve Akü Durum Bilgisi gibi fonksiyonlar sunuyoruz.  Ayrıca filo şirketlerinin tüm araçlarının künyelerini ve verilerini tek ekranda toplayan, analiz eden ve dönüştüren akıllı bir filo yönetim sistemimizi de bu sene devreye aldık. Fiat sahipleri için daha fazla değer yaratmak amacıyla sürekli hizmetlerimizi geliştiriyoruz.

 

OS: Fiat iddialı fiyatlarıyla öne çıkan bir marka. Ancak tüketiciler aracı uygun fiyatlı alsa da kullanım maliyetlerinde bazı kalemler hangi marka araç alınırsa alınsın pek değişmiyor. Siz bu konuda hiçbir çalışma yaptınız mı?

AA: Biz önemli bir gider kalemi olan kasko için bir çalışma yaptık. Yakın zamanda Aksigorta ile Fiat Yol Arkadaşım Connect Kasko projesini hayata geçirdik. Connect bağlanabilirlik teknolojisi, sağladığı şeffaflık ve kişiselleştirme yetkinliğiyle araç kaskosunda müşterilere verim sağlıyor ve gereksiz ücretler ödetmiyor. Fiat Yol Arkadaşım Connect Kasko vasıtasıyla, kasko tutarları sürücünün kullanım şekli ve süresine göre avantajlı hale geliyor. Uygulamayı kullananlar, araç kullanım verileri analiz edilerek hesaplanan sürüş puanının haricinde; otomobilin kullanım süresine göre kasko poliçelerinde indirimden yararlanabiliyor.

Fiat Yol Arkadaşım Connect’i sadece yeni bir Fiat satın alan müşterilerimize değil, daha önce Fiat Egea, Doblo ve Fiorino modellerimizi satın almış mevcut araç parkımızdaki müşterilerimize de sunabiliyoruz. Mevcut durumda Fiat Yol Arkadaşım Connect kullanıcı sayımız 15 bin kişiye ulaştı.

 

OS: Kötü bir olarak hafızalarımıza 2020’yi kaydettik ancak neyse ki artık yılın sonuna geldik. Sizce 2021 nasıl geçecek?

AA: Fiat markası olarak, 2020 yılını, zorlu şartlarında, müşterilerimize yarattığımız değeri arttırarak ülkemizin en çok tercih edilen markası olarak tamamlamayı öngörüyoruz.  2021 için şu anda öngörü yapmak zor. Ancak tüm ürün gamımızla 2021 yılında da 2020’ye göre büyüme beklentimiz var. Egea’nın güçlü pozisyonunu koruyacağına inanıyoruz. Egea Ailesi’nin diğer üyeleri HB, SW ve yeni Egea Cross ile pazarın yine en çok tercih edilen markası olmayı sürdüreceğiz. Fiat Yol Arkadaşım Connect özelinde ise yeni uygulamalar ile hizmet kapsamımızı daha da geliştirmeyi planlıyoruz.