Zorunlu Trafik Sigortası 'nda fiyatlar 1007 TL'ye sabitlendi. OTOSTİL

Zorunlu Trafik Sigortası’nda fiyat 1007 TL’ye sabitlendi

Zorunlu Trafik Sigortası’nda fiyat 1007 TL’ye sabitlendi

2018 yılına otomotiv sektörü pek çok değişiklikle girdi. Bunlar içinde en çok ÖTV ve MTV’deki değişiklikleri konuşsak da aslında Zorunlu Trafik Sigortası ’nda da önemli bir değişikliğe gidildi ve poliçe bedeli hangi araç için olursa olsun binek modellerde 1007 TL’ye sabitlendi.

Birkaç gündür herkesin dilinde ÖTV’de yapılan matrah düzenlemesi ve buna bağlı olarak araçların fiyatlarında düşüşlerin olması var. Ayrıca Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde de araç motor hacmiyle birlikte araç fiyatı da vergi hesaplamasında dikkate alınmaya başlandı. Kafalar bu konularla öylesine meşgulken bir diğer önemli giderlerden olan ve geçtiğimiz yıl yüksek fiyatları nedeniyle sık sık gündemde olan Zorunlu Trafik Sigortası’nda da çok önemli bir değişikliğe gidildi.

1 Ocak 20018 tarihi itibariyle yürürlüğe giren bu değişikliğe göre artık isterseniz en düşük fiyatlı binek otomobili alın isterseniz de 2-3 milyon TL’lik en lüks arabayı satın alın ödeyeceğiniz Zorunlu Trafik Sigortası İstanbul’da 1007 TL olarak belirlendi.

Fiyatlandırmada en yüksek ücret İstanbul için istenirken en düşük sigorta bedelleri Adıyaman, Aydın, Burdur, Çanakkale gibi risk grubu düşük illerde 902 TL olarak açıklandı.

Daha önce olduğu gibi aylık fiyat artışı ise 2018 yılı için % 1,5 olarak sabitlenmiş durumda. Yani bu fiyatlar her ay % 1,5 artacak.

Artık hangi kasko şirketinden fiyat teklifi alırsanız alın fiyatlar 1007 TL’ye sabitlendiği için tavan-taban fiyat, araç marka-modeli gibi detaylar önemsiz oldu.

KASKODA FARK VAR

Bu değişiklik sonrasında Zorunlu Trafik Sigortası’nda fiyat sabitlenirken Kasko Sigortası’nda ise fiyatlar önceki yıllarda olduğu gibi değişkenlik göstermeye devam etti. Bazı kasko firmaları tıpkı önceden olduğu gibi zorunlu trafik ve kaskoyu birlikte yaptıran tüketicilere indirim sağlarken, araçların marka-modellerine göre de verilen fiyat eskisi gibi değişkenlik göstermeye devam ediyor.

Yani kasko bedelinde 50 bin TL’lik araba ile 2 milyon TL’lik araba arasında hala ciddi fark var.

SÜRÜCÜ GEÇMİŞİ ÖNEMLİ

Kaskoda fiyatlar değişkenlik gösterip, trafik sigortasında sabit fiyata geçilmişken, sürücülerin kullanım geçmişi fiyatlandırmada indirim yapılmasına olanak tanıyor.

Yani Zorunlu Trafik Sigortası’nda sürücünün daha önceden devam eden hasarsızlık indirimi varsa bireysel tüketicilerde 1 aracı kapsayacak şekilde bu indirim uygulanıyor ve 1007 TL’lik poliçe fiyatı 554 TL’ye kadar düşebiliyor. Ancak daha önce pek çok kez kazaya karışan ve riskli olarak görülen sürücü ise bu trafik sigortasında 1007 TL yerine hasar geçmişine göre 2517 TL’ye varan fiyatlar ödemek zorunda kalabiliyor.