Yeni Peugeot 308 ne zaman geliyor?

Yeni Peugeot 308 son çeyreğe yetişiyor

Yeni Peugeot 308 son çeyreğe yetişiyor

Fiat Egea, Ford Focus, Hyundai i30, Opel Astra, Renault Megane, VW Golf… Kompakt sınıfın bu en iddialı modelleri ya yenilendi ya da makyaj operasyonuna tabi tutuldu ve segmentlerinde öne çıkmak için kıyasıya rekabet etmeye başladılar. Yeni Peugeot 308 de bu kervana katıldı.

Bu durum tüketicilere daha fazla seçenek arasından tercih yapma lüksünü getirirken karar vermeyi de zorlaştırdı. Artık modellerin özellikleri birbirine çok yakın olunca kişisel beğeniler ve fiyat ön plana çıkmaya başladı.

Ülkemizin en çok tercih edilen sınıfı olan kompaktlar içinde son dönemlerde Fransız üreticilerin ürünleri daha fazla talep görmeye başladı. Yılın Otomobili ödülünün de sahibi olan Peugeot 308 ise aradan geçen süre sonunda artık tam yaşlanmaya başlamıştı ki Peugeot tarafından makyaj operasyonuna dahil edildi ve başta yüzü olmak üzere pek çok noktasında iyileştirmeye gidildi.

ARTIK DAHA SALDIRGAN

Peugeot’nun son dönemde vurgu yaptığı “aslan” temasına uygun olarak farlar ve stoplarda “aslan pençesi” temasının kullanıldığı Peugeot 308’de ızgara ile değişim başlatılırken, ön tampon ve yeni tasarımlı farlarla farklılık sağlanmış. Pençe izinin daha belirgin hale getirildiği stoplar arkadan görünümü daha sportif hale getirmiş.

Aracın iç mekanında ise çok fazla değişikliğe gidilmemiş. Makyaj haberleri çıkmaya başladığı anda herkes 3008 modelinde olduğu gibi araçta i-Cockpit kullanılmasını bekliyordu. Ancak bunun yerine firma daha sınırlı bir değişime gitmiş. Döşemelerde yeni kumaşların kullanıldığı iç mekanda yapılan en büyük değişiklik dış tasarımı aynı kalan dokunmatik ekranın tüm işletim sisteminin yenilenmesi olmuş. Apple CarPlay ve Android Auto ile uyumlu olan ekran TomTom altyapısını kullanıyor. İç mekandaki değişikliklerin ilk anda fark edilememesi kullanıcıların hoşuna gitmeyecektir. Ayrıca hala sürücü oturma pozisyonun zor ayarlanması da bir başka değiştirilmesi gereken ancak ihmal edilen bir konu.

Yeni Peugeot 308’in asıl önemli yenilikleri ise güvenlik ve verimlilik alanlarında yapılmış. Yeni otonom fren sistemi sayesinde 140 km/s hıza kadar sürücü hatalarını sistem telafi eder hale gelmiş. Ayrıca adaptif hız sabitleme sistemi, trafik işaretlerini tanıma, şerit takip sistemi gibi donanımlar da araçta sunulan opsiyonlardan bazıları.

Makyaj operasyonunda aracın yürüyen aksamı, fren sisteminde ve direksiyonunda bir değişikliğe gidilmemiş. Çünkü bu alanlarda Peugeot araçlarının bir eksiğini olmadığını düşünüyor.

ASIL YENİLİK MOTORDA

Peugeot 308’in makyajlanmasıyla birlikte asıl yenilik aracın motorunda yapılmış. Daha önce dizel ürün gamında tüm yükü sırtlayan 1.6 litrelik motor yerine 1.5 litrelik HDi motor kullanılmaya başlandı. Öncüsünden 10 HP daha fazla güç üreterek 130 HP sunan 4 silindirli motor standart 6 ileri manuel şanzımanla kombine edilmiş. Yeni motorun yakıt tüketim konusunda yerini aldığı modelden %6’ya varan ekonomi sunduğu belirtiliyor. Bu motor aynı zamanda önümüzdeki dönemde uygulanacak tüm egzoz emisyonlarını da şimdiden karşılamasıyla fark yaratıyor.

ŞANZIMAN 8 İLERİ OLDU

308 modelinde tam otomatik 6 ileri oranlı EAT6 isimli vites kutusu sunan Peugeot, makyajla birlikte yeni Peugeot 308’in vites kutusunda da değişikliğe gitmiş. Artık araçta 8 ileri oranlı EAT8 isimli tam otomatik vites kutusu sunuluyor. Şimdilik bu motor sadece Peugeot 308 GT modelinde 180 HP güç üreten motorla aşınabilecek. Yeni vites kutusu tüketimi öncüsüne kıyasla %7 düşürüyor.

Yeni Peugeot 308

Yeni Peugeot 308

Yeni Peugeot 308