Yeni Mazda CX-5 ve MX-5 RF satışa sunuldu. Araba Dergisi otostil

Yeni Mazda CX-5 ve MX-5 RF satışa sunuldu

Yeni Mazda CX-5 ve MX-5 RF satışa sunuldu

Mazda’nın Jinba Ittai “sürücü-araç bütünlüğü” anlayışının etkinliğini kanıtlayan ve insan merkezli tasarım ve mühendislik felsefesinin ürünü olan CX-5, sadece dinamik tasarımı ve heyecan verici sürüş performansı ile değil, aynı zamanda şirketin yıllık satışlarının yaklaşık yüzde 25’ini oluşturmasıyla da dikkatleri üzerine çekiyor.

Tamamen yeni CX-5’in SKYACTIV-GÖVDE teknolojisinde, önceki modellere kıyasla kaportanın burulma direncini yüzde 15 arttırıldı ve direksiyon hareketlerine verilen tepki süresini azaltıldı.

Tamamen yeni CX-5’in SKYACTIV-ŞASİ teknolojisine sahip direksiyon, süspansiyon ve fren sistemleri daha hassas bir hale getirildi, oldukça konforlu bir sürüş sunan CX-5’in yol tutuş dengesi geliştirildi.

Mazda CX-5 Türkiye’de tek motor seçeneği ile satılacak.  SKYACTIV-G  2.0 teknolojisine sahip 160 HP gücündeki otomobil, sürekli dört çeker modunda çalışıyor. 6 ileri şanzımanla sunulan CX-5, 183 bin 552 liralık etikete sahip.

İlk kez 2012 yılında satışa sunulan CX-5 modelinin Türkiye’de 861 adet satıldığını belirten Nurkan Yurdakul, bu yıl içindeki satış hedeflerini 90 adet olarak açıkladı.

Efsane metal tavana kavuştu 

Jinba Ittai sürüş felsefesinin otomotiv dünyasında vücut bulan en etkileyici modeli konumundaki Mazda MX-5, üretim hayatı boyunca 1 milyondan fazla satılarak, kendi alanında bir rekora imza attı. Otomotiv dünyasının ikonik modelleri arasında yerini alan MX-5’in başarısını bir adım ileri taşıma isteyen Mazda mühendisleri, MX-5 RF’i yarattı.

“Retractable Fastback” yani Mazda MX-5 RF, yumuşak tavan konseptine tereddütlü yaklaşan tüketicileri hedefliyor. Bir başka deyişle Mazda MX-5 RF, yumuşak tavanlı bir otomobil almaktan çekinen ya da aklında spor bir otomobil olmayan tüketicilerin Jinba Ittai keyfine ulaşabilmeleri için Mazda mühendisleri tarafından üretildi.

Mazda MX-5 RF, Avrupa ile aynı dönemde Türkiye’de de satışa sunuldu.

Türkiye’de 1.5 lt 131 HP ve 2.0 litrelik SKY-G 160 HP olmak üzere iki farklı motor seçeneği ile satışa sunulacak MX-5 RF’in satış fiyatları ise şu şekilde olacak. 1.5 SKY-G Motion 138.282 TL, 1.5 SKY-G Power Sense 150.868 TL, 2.0 SKY-G Power Sense 190.308 TL.

Nurkan Yurdakul, Mazda MX-5 RF’in 2017 satış hedefini ise 50 adet olarak açıkladı.