Yeni Honda CR-V dizel olmadan da kalpleri fethedecek | OTOSTİL

Yeni Honda CR-V dizel olmadan da kalpleri fethedecek

Yeni Honda CR-V dizel olmadan da kalpleri fethedecek

Yeni Honda CR-V Ekim’de Türkiye yollarına çıkacak. Satılmakta olan nesildeki 1.6 litrelik dizel motor yeni nesilde olmayacak, onun yerine tüketicilere benzinli motor, 2019 sonunda ise hibrit seçenek sunulacak.

İlk nesil CR-V 1995 yılında satış sunulmuştu. Honda CR-V o tarihten bu yana dünyanın en çok satan SUV modeli haline geldi. Şu anda da modelin 5. nesli hazırlandı ve Ekim ayında ülkemizde satışa çıkacak.

İlk kez 7 koltuk sunacak

Önceki nesil ile kıyaslandığında dingil mesafesi 33 mm uzayarak 2663 mm’ye ulaştı. Böylece sadece daha geniş bir yaşama alanı elde edilmiş olmuyor, ayrıca iyice köşelere kaydırılan tekerlekler sayesinde daha kaslı bir görünüm elde edilmiş. Büyük jant ve lastik ölçüleri, kısa arka aks uzantısı ve çift egzoz çıkışı dinamik görünümü destekliyor.

Önden bakıldığında “Solid Wing” tasarım dili ve standart olarak LED ile donatılan ön farların tasarımı da dahil olmak üzere güncel Honda yüzü göze çarpıyor. Radyatör ızgarası ve ön tampon yeniden tasarlandılar. Ön bölümün tasarım dilini devam ettiren güçlü kontürlere sahip motor kaputu kadar tavan çizgisinin son noktasındaki entegre spoylere kadar her bir detay sportif ve modern bir görünüm sunuyor.

Yeni iç mekan daha kaliteli

Önceki nesil ile karşılaştırıldığında 10 mm daha ince olan A Sütunları sayesinde yeni CR-V daha fazla ön ve çapraz görüş sunuyor. Yüksek dayanımlı çelik ile desteklenen sütunlar incelen yapılarına karşın güvenlik gereksinimlerini karşılıyor. Ayrıca motor kaputunun tasarımı optimize edilerek görüş açıları daha da iyileştirilmiş durumda.

Ön koltuk yolcuları 5 mm baş mesafesi ve 16 mm oturma genişliği artışına sahip. Ön ile arka koltuk yolcularının arasındaki mesafe 50 mm artarken arka tekerleklerin önünde konumlandırılan yakıt deposu sayesinde arka koltuk yolcularına ilave 50 mm diz mesafesi daha kazandırılıyor.

Ön koltuklar donanım seviyesine bağlı olarak 80 mm dikey ve 35 mm uzunlamasına hareket alanına sahip dört kademeli bel desteği ile elektrik kumandalı koltuklarla donatılıyor. Ön koltuklarda ısıtmalı oturma ve sırt dayama yerine sahip koltuklar sunulurken arka koltuklarda ısıtmalı oturma yerleri sunuluyor.

Yeni Honda CR-V ilk kez 7 koltuk alternatifi ile yollara çıkıyor. 150 mm hareket alanına sahip kızaklı ikinci koltuk sırası ve geniş bir açıyla açılan arka koltuklar üçüncü koltuk sırasına erişimi kolaylaştırıyor.

Civic RS’deki motor kullanılıyor

Yeni CR-V, güncel Civic’te de kullanıma sunulan 1,5 lt VTEC Turbo benzinli motorla yollara çıkıyor. 5600 d/d’de 193 HP güç üreten motor 2000 ile 5000 d/d aralığında 243 Nm maksimum tork üretiyor.

Kompakt SUV’da kullanılmak üzere özel bir turbo beslemeyle donatılan motor NEDC normuna göre ortalama 7,1 lt/100 km yakıt tüketiyor. Tanıdık motor yeni CR-V’yi 9,5 saniyede 0’dan 100 km/s hıza ulaştırıyor ve 200 km/s maksimum hıza imkan tanıyor.

Yeni Honda CR-V’yi Avusturya’da düzenlenen organizasyonla test etme imkanı bulduk. Oldukça iddialı bir tasarımla karşımıza çıkan model, sahip olduğu güçlü motorla da beğenimizi kazandı. Bu motor ilk anda müsrif gibi gelse de gaza dikkatli basıldığında tüketimini fabrika verisi 7 lt/100 km’ye  kadar düşürebiliyor.

Direksiyonunu biraz ağır bulduğumuz CR-V’nin iç mekanındaki gürültü ise oldukça düşük. Öncü modele kıyasla artırılan izolasyon malzemeleri sayesinde kullanım esnasında kulağa rahatsız edici sesler gelmiyor.

CVT vites kutusu ise güçten ne yazık ki çalıyor. Bu nedenle de gaza performans için biraz sert davranmak gerekiyor.

Sadece dört çeker gelecek

Ülkemizde sadece dört tekerlekten çekişli ve CVT vites kutusu ile donatılmış versiyonu ithal edilecek olan CR-V’de 5 ve 7 koltuk opsiyonları olacak. Henüz belli olmasa da araçta en az 2 en çok 3 donanım paketi sunulacak.

Henüz fiyatları belli olmayan modelin hibrit versiyonu ise 2019 sonunda satışa sunulacak.

İlk hedef 3500 adet

Lansman esnasında aracın satış hedeflerine ilişkin açıklamalar yapan Honda Türkiye yetkilileri dizel motorun olmamasının bir dezavantaj gibi göründüğünü ancak bu durumdan korkmadıklarını belirttiler. Benzinli motorun da son derece ekonomik olması sayesinde dizel motora gerek kalmayacağını belirten yetkililer ilk yıl 3500 adetlik bir satış hedefi öngördüklerini sözlerine eklediler.

Yeni Honda CR-V

Yeni Honda CR-V

Yeni Honda CR-V

Yeni Honda CR-V

Yeni Honda CR-V

Yeni Honda CR-V