Marchionne'nin son günleri FCA yatırımcılarını da etkiledi otostil fca grup yatırım

Marchionne’nin son günleri FCA yatırımcılarını da etkiledi

Marchionne’nin son günleri FCA yatırımcılarını da etkiledi

FCA Grup’un Marchionne’nin kaybı ve ardından geçirdiği çalkantılı günler, şirketi olduğu kadar yatarımcı ve hissedarları da etkiledi. Şirketin hisse değerleri düşüş gösterirken, yatırımcılar da şirketin bu dönemde izlediği politikalar ve medyadaki spekülasyonlar sebebiyle tepkili. FCA Grup yatırım

Zürih’te bir hastanede uzun süre tedavi gördükten sonra, 25 Temmuz’da hayatını kaybeden eski FCA Grup CEO’su Sergio Marchionne’nin ölümü ile ilgili spekülasyonlar devam ediyor. Marchionne’in son haftalarındaki sağlık durumunun gizemi, İtalya’nın en büyük otomobil üreticisi olan Fiat’ın ve yatırımcılarının başında kara bulutlar dolaşmasına sebep oluyor.

FCA Grup; 66 yaşındaki Marchionne’nin hastaneye kaldırıldığını 5 Temmuz’a kadar açıklamamıştı ve 21 Temmuz’da gerçekleştirilecek olan yönetim toplantısı planlarını, Marchionne’nin yetkilerini yeniden dağıtmak için ani bir kararla ertelemişti.

Hisseler yüzde 12 düşüş gösterdi

Bu beklenmedik gelişmeler FCA Grup’u etkilediği kadar, otomotiv devinin yatırımcılarını da etkilemiş, medyada spekülasyonlar yaratılmasına sebep olmuştu. FCA’nın bu süreçte izelediği adımlar ve yatırımcıların zamanında bilgilendirilmemesinin bazı yasal sonuçları da olabilir. FCA Grup’un hisseleri Milan’da; Marchionne’nin ölümünden birkaç gün önce, görevi bırakmasıyla yüzde 12 oranında düşüş göstermişti.

FCA Grup Cuma günü yaptığı açıklamada; şirketin son derece karlı markalarından Jeep ve Ram’i yöneten CEO Mike Manley’in atanmasını onaylamak üzere, 7 Eylül’de Amsterdam’da hissedarlar için bir toplantı düzenleyeceğini söyledi.

Gizemin aydınlatılmasını istiyorlar

Henüz aydınlatılamamış birçok gizem, FCA Grup’a yatırım yapan hissedarları da harekete geçirdi. Yatırımcılar, şirketin ve eski CEO’sunun uygun bir şekilde hareket edip etmediği de dahil olmak üzere, bu süreçte meyadana gelen olayları İtalyan ve ABD finansal izleme kurumlarıyla birlikte tekrar gündeme getirmeyi planlıyor.

Schultze Varlık Yönetimi’nin kurucusu olarak Fiat Chrysler hisseleri de dahil olmak üzere 100 milyon dolarlık yatırımı üstlenen George Schultze yaptığı açıklamada; “Sorun, gerçeklere özgü bir olgudur ve davalar daha fazla gerçek ortaya çıkmadığı sürece kesinlikle sonuçlanmaz” şeklinde konuşarak, gerçeklerin ortaya çıkarılması gerektiğini işaret etti.

FCA Grup yatırım