Yeni Audi Q8 ne zaman geliyor Q8 kaç para Araba Dergisi otostil

Coupe SUV sınıfının yeni üyesi Audi Q8 yıl bitmeden bayilerde

Coupe SUV sınıfının yeni üyesi Audi Q8 yıl bitmeden bayilerde

Coupe SUV sınıfına bir seçenek de Audi’den geliyor. Bu yıl içinde satışa sunulacak olan Yeni Audi Q8, başta BMW X6 ve Mercedes GLE Coupe ile rekabet edecek.

Audi, Q7 temelli yeni bir SUV üretmek için artık sona geldi. Q8 ismiyle satışa sunulacak olan yeni model markanın en büyük numaralı modeli olacak ancak boyut olarak Q7’den coupe olması nedeniyle biraz küçük olacak.

2017 Detroit Motor Show’da konsept olarak sergilenen model aradan geçen 1 yılda seri üretim haline kavuştu ve tamamen kamuflajsız olarak partnerimiz Automedia’nın fotoğrafçılarına yakalandı.

Aracın n tasarımında Q5 modelinden izler görülüyor. Arkaya doğru çekilmiş farlar, modelin boyutlarının da küçük algılanmasını sağlıyor. Profilden bakıldığında ise oldukça büyük arka kapının geniş iç mekan hakkında bilgi verdiği görülüyor. Arkaya doğru tavan çok sert bir şekilde alçalmadığı için coupe tasarım rakipleri kadar radikal değil. Aracın arka kısmında ise ailenin bir başka coupe modeli A7’den izler görmek mümkün. Özellikle stop yapısı ve bagaj kapağının şeklinde a7 ile olan benzerlik sportif görünüm için tercih edilmiş bir uygulama.

Aracın iç mekanında 4 bağımız koltuk olacağı açıklanıyor. Ancak ilerleyen zamanlarda talebe göre 5. koltuklu bir versiyon da üretime dahil edilebilir.

Aracın kokpit tasarımında yine Q7 modelinden izler görülecek. Ancak onun kadar ağırbaşlı opsiyonel donanımlar yerine, alüminyum kaplamalar ve versiyona göre karbon eklentiler iç mekanı süsleyecek.

Bu modelde yine zengin motor seçenekleri sunacak olan Audi, Ayrıca bir de e-Tron versiyonu tüketicilere sunacak. Q7 e-Tron ile aynı özelliklerde olan Q8 e-Tron’da 3., litrelik V6 dizel motor ve 126 HP güç üreten elektrikli motor birlikte görev yapacak.

Aracın sportif versiyonu ise SQ8 ismiyle satışa sunulacak. 4.0 litrelik 435 HP güç üreten V8 motor araca 250 km/s maksimum hız sağlayacak ve dört tekerlekten çekile gücünü yere aktaracak.

Şu an için aracın Almanya’da başlangıç versiyonun 65 bin Euro’dan satılması bekleniyor. Ancak SQ8 gibi üst versiyonlarda fiyat etiketi 100 bin Euro’yu geçecek.

Modelin bu yıl sona ermeden en geç 3. çeyrekte satışa sunulacağı belirtiliyor.

Yeni Audi Q8

Yeni Audi Q8