VW yatırım için gelmediğinden ambargo gelir mi? OTOSTİL Dergisi

Hani nerde VW ambargosu?

Hani nerde VW ambargosu?

Yıllardır hep haberlere konu olan bir konu var; Volkswagen yatırım için ülkemize geliyor!

İnternette küçük bir araştırma yaparsanız kaç kez bu konunun haberleştirildiğini görüp siz de şaşırabilirsiniz.

Ancak gelin görün ki sürekli çıkan bu yatırım haberleri bir süre sonra unutuldu ve yenileri piyasaya sürüldü. Buna karşılık geçtiğimiz aylarda ise konu hakkında çok ciddi adımlar atıldı ve VW ülkemizde yatırım için şirket kurdu, devlet de elinden geldiğince bonkör davranarak büyük teşvikler ve arazi tahsisi sağladı.

Şahsen ben bu yatırımın çok geç bile kaldığını düşünüyorum; kimse kusura bakmasın ama bu kadar VW Group aracının satıldığı ülkemizde en azından bir montaj hattının olması gerekirdi diye uzun süredir istiyordum. Sonuçta yatırım miktarından bağımsız olarak bu tarz basit bir montaj hattı bile ülkemiz için önemli bir sanayi yatırımını da yedek parça, OEM parça gibi kalemlerle beraberinde getirecek ve yeni istihdamlar sağlayacaktı.

Ne yazık ki hep bu isteğim kursağımda kalmış olsa da geçtiğimiz aylarda yapılan Volkswagen yatırım haberleri sayesinde umutlandım. Ama işin sonunda Manisa yerine yeni yatırımını Slovakya’ya yapma kararı alan Volkswagen açıkçası beni pek şaşırtmadı!

Bu yıl Ocak-Kasım arasında sadece Volkswagen ülkemizde 56.970 adetlik satış yapmış. Bunun yanında Audi 16.830, Seat 10.811, Skoda 21.376, Porsche ise 472 adet satılmış. Yani gurubun tüm markalarının toplam satışı 100 bin bandını geçmiş ve ülkemizdeki tüm satışların yaklaşık 6’da 1’ine denk gelmiş.

Benim kafama takılan soru ise başka… Hani her şeyde dünyaya posta koyup malları boykot ediyoruz ya; neden VW için de bir boykot kararı almadık!

Şahsen ben protesto meraklısı değilim ama geçtiğimiz aylarda anlamsızca Amerikan ve Fransız mallarına boykot kararları alınmıştı hatırlarsanız. Hatta bu yüzden ülkemizde de üretim yapan Renault bile bu işten olumsuz etkilenmişti.

Eğer bu gibi davranışlarda toplum olarak hareket edilecekse o zaman VW Group çoktan boykotu hak etti; adeta bizimle oynadı ve sonunda çekti gitti.

Bana şimdi pek çok kişi kızacak ama umurumda değil! Ben sonuca bakıyorum; eğer Fransız ve Amerikan mallarına boykot yapıldıysa aynı şekilde bu markalara da yapılmalıydı.

Yok bu saçma bir hareketse o zaman neden TV’lerde herkes şov yaptı!

Bugün ülkemizin en önemli üreticileri hiç kuşkusuz Fiat, Renault ve Ford. Eğer bu markaları da bir şekilde küstürürsek ve bu dev yatırımların kapılarına kilit vurursak siz o zaman nasıl büyük bir krizle karşı karşıya kalacağımızın farkında mısınız? Buna karşılık ülkemizi yatırım yapmaya değer bulmayan; üstelik vergi avantajından yer tahsisine kadar, hatta araç alım garantisine kadar pek çok konuda avantajlar sunulduğu belirtilen bir marka ülkemize gelmiyorsa kimse kusura bakmasın ama ülkemizin imajı açısından boykot edilmeli.

Bu konuda ben fazla milliyetçiyim!

Ancak gelin görün ki kamudaki Audi ve Passat sevdası devam ettikçe ne yazık ki bu boykotun gerçekleşmesi mümkün değil. Ekonomik olarak onlara rakip olamayacağımız için yapabileceğimiz en fazla böylesine bir tavır almak olacaktır ama onu da beceremiyoruz.

Durum böyle olunca da filler tepişiyor ama olan alttaki çimenlere oluyor!

Bugünlerde Ford ve VW’nin ülkemizde ortak fabrika kuracağı haberleri geliyor ama şahsen ben buna da pek inanmıyorum. Sütten ağzım yanmış olacak ki o araçların banttan inmelerini görene kadar bu yatırımın gerçekleşeceğine inanmıyorum. Ancak banttan inen araçları görürsem fikrim değişir!

Dediğim gibi bu yazı nedeniyle büyük tepki alacağım kuşkusuz ama bu tarz bir oyalanmayı kabul edemiyorum. Eğer baştan bizim bu ülkeye yatırım yapma niyetimiz yok denseydi bu kadar üzülmez ve öfkelenmezdim. Ama gelinen noktada Türkiye’nin imajı ve güvenilirliği büyük zarar gördü.

Keşke benim gibi düşünenler biraz daha fazla olsa da bu grup yatırım için tekrar ülkemize, Manisa’ya gelse…