Volvo dizeli bitirdi elektrikliye geçti. Araba Dergisi otostil

Volvo dizeli bitirdi yoluna elektrikli motorla devam edecek

Volvo dizeli bitirdi yoluna elektrikli motorla devam edecek

Volvo Cars’ın 2019’dan itibaren elektrikli otomobil lanse etmesinin markanın kullanıcılarıyla da ilgili olduğunu ifade eden Başkan ve CEO Hakan Samuelsson: “İnsanların elektrikli otomobil talebi her geçen gün daha da artıyor. Bugün olduğu gibi gelecekte de müşterilerimizin isteklerine cevap vermek istiyoruz. Artık, istediğiniz elektrikli Volvo’yu seçebilirsiniz.” dedi.

Volvo Cars, tam elektrikli, plug-in hybrid ve mild hybrid de dahil olmak üzere ürün gamının tamamını kapsayan zengin bir model çeşitliliği sunacak.

Volvo Cars, 2019 ile 2021 yılları arasında üçü Volvo ve ikisi yüksek performanslı Polestar olmak üzere toplam beş adet tamamen elektrikli otomobil lanse edecek. Bunlarla ilgili ayrıntılı bilgiler ilerleyen dönemlerde açıklanacak.

Bu 5 model, tüm ürün gamında alternatif olarak sunulan bir dizi benzinli ve dizel 48 volt beslemeli plug-in hybrid ve mild hybrid modelle desteklenecek.

Volvo Cars’ın benimsediği bu strateji; elektromotoru olmayan ve sadece içten yanmalı motorlara sahip Volvo otomobillerinin gelecekte üretilmeyeceği anlamına geliyor.

Aldıkları bu kararın sadece içten yanmalı motorla çalışan otomobil döneminin sona ermesi anlamına geldiğini söyleyen Başkan ve CEO Hakan Samuelsson: “Volvo Cars olarak 2025 yılına kadar toplam 1 milyon elektrikli otomobil satmayı planladığımızı açıkladık. Söylüyorsak, yaparız da. Bu hedefimizi hayata geçireceğiz” dedi.

Bu karar aynı zamanda Volvo Cars’ın Polestar’ı bağımsız bir yüksek performanslı elektrikli otomobil markasına dönüştürme hamlesini de destekliyor.