Volvo Cars ABD’deki ilk fabrikasını açtı otostil dergi Volvo ABD üretim tesisi

Volvo ABD’deki ilk fabrikasıyla üretim ağını genişletiyor

Volvo ABD’deki ilk fabrikasıyla üretim ağını genişletiyor

Volvo Cars, bugün Güney Carolina’nın Charleston kentinde yer alan ilk ABD üretim tesisini açarak, şirketin üç büyük satış bölgesinde fabrikası olan, küresel bir otomobil üreticisi olduğunu vurguladı. Volvo ABD üretim tesisi ile ABD’yi üçüncü pazarı haline getirmeyi hedefliyor.

Volvo Cars’ın “Sattığın yerde üret” olarak tanımladığı küresel üretim stratejisinin bir sonucu olarak Güney Carolina’da son teknoloji ürünü bir üretim tesisi kuruldu.

Şirketin ABD’deki bu ilk tesisi; Avrupa’da yer alan iki üretim tesisi ve bir motor fabrikasını, Çin’deki üç otomobil ve bir motor fabrikasını ve Hindistan ile Malezya’daki montaj tesislerini tamamlıyor.

Volvo S60’ların üretimine başlanacak

Charleston fabrikasında, 2018 yılı sonbaharında, şirketin Ölçeklenebilir Ürün Mimarisi (SPA) platformu üzerinde, premium orta boy spor sedan sınıfında yer alan yeni Volvo S60’ların üretimine başlanacak. Fabrika ayrıca, 2021’den itibaren, geniş premium SUV sınıfında yer alan yeni nesil Volvo XC90’ları da burada üretecek. Fabrikada üretilen otomobiller hem ABD iç pazarına sunulacak hem de uluslararası pazarlara ihraç edilecek.

Önemli büyüme fırsatları sunuyor

Volvo Cars Başkanı ve CEO’su Håkan Samuelsson, “Charleston fabrikası ABD’yi üçüncü pazarımız haline getiriyor. Sedan segmenti ve SPA platformunun kanıtlanmış olan karlılığı artırma kabiliyeti, Volvo Cars’a hem ABD pazarı için hem de küresel olarak önemli büyüme fırsatları sunuyor” dedi.

Bölgede yaklaşık 4 bin kişiye iş fırsatı sağlayacak

Volvo Cars, ABD’deki üretim operasyonları için yaklaşık 1,1 milyar ABD Doları tutarında yatırım yapıyor ve önümüzdeki yıllarda Charleston bölgesinde yaklaşık 4 bin kişiye yeni iş fırsatı sağlayacak. Tesiste bu yılın sonuna kadar yaklaşık 1500 personel istihdam edilecek.

Volvo Car USA’nın Başkan ve CEO’su Anders Gustafsson, “İlk Amerikan fabrikamızın açılışı bizim için çok büyük bir önem taşıyor. ABD’deki işimiz oldukça iyi gidiyor, otomobillerimiz prestijli ödüller kazandı ve yeni Güney Carolina tesisimiz hem Volvo Cars hem de topluluk için büyük bir kazanım olacak” dedi.

Yılda 150 bin otomobil üretebilme kapasitesi

Yeni Charleston tesisinde, Ar-Ge, Satın Alma, Kalite ve Satış departmanlarından 300 çalışanın yer aldığı bir ofis binası bulunuyor. Tesis, tam kapasite çalışırsa yılda 150 bin otomobil üretiyor. Toplam 6475 dönümlük alana sahip tesiste binalar 213 bin metre karelik alan kaplıyor. Tesisin temeli ilk olarak 2015 yılında atıldı.

Volvo ABD üretim tesisi