Volkswagen düşüyor Volkswagen satışları düşüşte

Volkswagen toplam satışlarda liderlikten üçüncülüğe düştü!

Volkswagen toplam satışlarda liderlikten üçüncülüğe düştü!

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından Ocak-Temmuz satış rakamları açıklandı. Listeye baktığımız zaman son yıllarda açık bir farkla liderliği kaptırmayan Volkswagen’in bir sıra daha kaybederek üçüncü sıraya gerilediğini görüyoruz. Volkswagen düşüyor ama Fiat’ın tırmanışı sürüyor. Egea model ailesinin başarısı Fiat’ı toplam satış rakamlarında Renault’nun ardından ikinci sıraya taşıdı.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından Ocak-Temmuz satış rakamları açıklandı. En çok satan markanın belli olduğu bu raporda sizler için ilk yirmi sırada kimlerin olduğunu araştırdık. Listenin en çok dikkat çeken yanlarından birisi Volkswagen düşüyor Fiat yükseliyor olması.

VOLKSWAGEN DÜŞÜYOR

Bu tip haberleri yaptığımız zaman bizlere kızıyorlar ama bir kez daha söylemek istiyoruz, biz reklam için değil okuyucu için yayın yapıyoruz. Bu durum da otomotiv sektörünün gerçeklerinden biri. Volkswagen düşüyor dediğimiz zaman hemen rakamlara bakmak istiyoruz. Alman üretici Ocak-Temmuz ayları aralığında 58 bin 168 adetlik satış gerçekleştirmiş. Bu satış rakamlarının 43 bin 713 adetini otomobil, 14 bin 455 adeti hafif ticari araç. Liderlikten üçüncü sıraya gerileyen Volkswagen için bu sırada tehlikede görünüyor. Çünkü Ford 22 bin 190 otomobil satışı, 34 bin 615 hafif ticari araç satışıyla 56 bin 805 adeti bulmuş durumda. Toplam satışlara baktığımız zaman iki marka arasında sadece 1363 adetlik bir farkın olduğunu görüyoruz.

https://binekarac.vw.com.tr/

FIAT YÜKSELİYOR

Fiat ülkemizde Egea ailesinin başarısıyla birlikte çok ciddi bir yükselişe geçti. Uzun zamandır bu kadar rekabetçi olamayan marka Ocak-Temmuz ayları aralığında 32 bin 316 adet otomobil, 27 bin 149 adet hafif ticari araç olmak üzere toplam 59 bin 465 adetlik satış rakamına imza attı. Otomobil satışlarının hafif ticari araç satışlarının önüne geçmesi de başka bir başarı olarak görülebilir.

http://www.fiat.com.tr/Sayfalar/Anasayfa.aspx

RENAULT ZİRVEDE

Fransız üretici bu yıl zirvenin keyfini çıkarıyor. Megane ailesinin başarılı olması ve küçük sınıfta yer alan araçlarının da bunu desteklemesi sayesinde Renault açık bir farkla Ocak-Temmuz ayı arasındaki satışlarda da zirveyi bırakmadı. Renault bu dönemde 58 bin 920 adet otomobil, 7 bin 667 adet hafif ticari araç satışı gerçekleştirerek zirvenin sahibi oldu. Hafif ticari araçlarda üretimi olmaması nedeniyle eksiklik yaşayan Renault’nun neredeyse sadece otomobille elde ettiği bu başarı rakipleri arasında onu farklı bir yere konumlandırmamıza neden oluyor.

https://www.renault.com.tr/

OCAK-TEMMUZ İLK 20 MARKA SATIŞ RAKAMLARI

Ocak-Temmuz 2017 satış rakamları