Volkswagen Arteon test sürüşü Almanya'da yapıldı

Volkswagen Arteon test sürüşü Almanya’da yapıldı

Volkswagen Arteon test sürüşü Almanya’da yapıldı

Volkswagen Arteon test sürüşü Almanya’da yapıldı. Volkswagen için yeni bir dönemin başlangıcı olan Arteon, marka imajı yükselen VW’nin diğer Alman üreticilerin kontrolündeki premium sınıftaki hegemonyayı bitirmesi söz konusu.

Volkswagen’in ilk kez 2017 Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıttığı Arteon ülkemizde Temmuz ayında tüketicilerle buluşacak. Ancak araçlar yavaş yavaş bayilere sergilenmek için götürülmeye başlandı bile. İlk olarak 2 farklı dizel motorla alınabilen Arteon yıl sonunda ise 1.5 litrelik benzinli motorla tüketicilere sunulacak.

Volkswagen’in 10 yıl kadar önce Phaeton ile girdiği premium segmentte istediği başarıya ulaşması mümkün olmamıştı. O dönem için rakipler çok güçlü, VW’nin marka imajı ise o kadar yüksek değildi. Şimdi ise işler VW’nin istediği doğrultuda seyrediyor. Marka imajını yükselten ve ürettiği araçlarla da bunu destekleyen Volkswagen artık “halkın arabası” olduğu gibi lüksseverlerin de otomobili olacak.

TASARIMI ÖNEMLİ KOZU

Volkswagen Arteon ‘un başarısında kuşkusuz iddialı tasarımının payı büyük olacak. Her ne kadar bu aracın ilk görselleri internette gezinmeye başlayınca herkes CC modeli ile bu aracı karşılaştırmış olsa da aslında iki modelin boyutlarından genel yapılarına kadar pek çok noktası birbirinden çok farklı. CC coupe formuna sahipken Arteon’da VW tasarımcıları fastback bir stili benimsemişler. Bu nedenle de aracın bagaj kapağı liftback tarzda oldukça geniş şekilde açılıyor. Arkasındaki 563 litrelik geniş yükleme alanı ailelerin tüm ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.

Önden bakıldığında gözlerini kısmış gibi duran Arteon bu sayede sportif bir görünüme sahip. Aracın farlarıyla ızgara çıtalarının birbirini tamamlaması da genel görünümün bütünlük içinde olmasını sağlamış. R-Line donanım tercih edildiğinde ön tampondaki logo ve daha sportif ön tampon ise aracın genel karakteriyle büyük uyum içinde. Bu araçta kesinlikle R-Line donanım tercih edilmeli. Özellikle lansman rengi olan Turmerik Sarısı aracın hatlarını ortaya çıkartma konusunda çok başarılı.

Volkswagen Arteon’un arka kısımda ise genel büyüklük olarak önlerle uyumlu ancak tarz olarak daha sade stoplara yer verilmiş. Arkadaki iki egzoz çıkışı dışında çok fazla sportif detay göze çarpmıyor. Liftback tarz nedeniyle yatay tutulmuş arka cam coupe görünümü tamamladığı için daha fazla değişikliğe gerek kalmamış.

Aracın iç mekanda ise ortak parçaların hakimiyeti söz konusu. Ne yazık ki Volkswagen artık hangi modeli olursa olsun iç mekanlarda ortak parçalar kullanıyor ve modellere özgü karakteristik değişiklikler yapmıyor. Arteon’da da durum farklı değil. Aracın 2837 mm’lik dingil mesafesi sayesinde iç mekan genişliği konusunda beklentiler karşılanırken yolcularını saran koltukları da uzun yolculuklarda bile yorucu olmamayı başarıyor. Arteon CC’den 60 mm daha uzun, 16 mm daha geniş ve 10 mm daha yüksek. Bu sayede de iç mekanı önemli ölçüde daha geniş.

ŞİMDİLİK SADECE DİZEL

Volkswagen Arteon ülkemizde ilk etapta iki farklı güçteki 2.0 litrelik dizel motorla alınabilecek. 150 HP güç üreten alt versiyon ile birlikte tüketicilere 240 HP güç üreten 4Motion versiyon sunulacak. Her iki modelde de DSG şanzıman standart donanıma dahil edilmiş.

Asıl merak edilen 1.5 litrelik benzinli motor ise bu yılın sonunda satışa sunulacak. Silindir deaktivasyon özellikli bu motorda da tüketicilere DSG şanzıman standart donanıma dahil edilecek.

Satış fiyatları da açıklanan Arteon’a 2.0 TDI DSG Elegance versiyonda 278 bin TL’lden sahip olmak mümkün. 240 HP’lik Elegance ve R-Line modelleri ise 309 bin TL’den alınabiliyor.

Volkswagen Arteon

Volkswagen Arteon

Volkswagen Arteon