UberXL Türkiye'de artık hizmet vermeyecek otostil Dergisi

UberXL Türkiye’den çekildi, peki araçlar ne olacak?

UberXL Türkiye’den çekildi, peki araçlar ne olacak?

Son dönemde popülaritesi iyice artan ancak taksicilerle sürekli karşı karşıya kalan Uber, bugün yaptığı açıklama ile UberXL servisini ülkemizde durdurduğunu açıkladı. Firma artık kullanıcılarına sarı ve turkuaz renkli taksi hizmeti sunacak.

Uber’den şu açıklama yapıldı:

“Tek bir tuşa basarak istediğiniz yere gitme fikriyle yola çıkan Uber, bugün dünyada 63 ülkede, 700’den fazla şehirde günde 15 milyon yolculuk yapılmasına imkan sağlayan global bir teknoloji platformu olmuştur.

Uber, 2014 yılı itibariyle İstanbul’da hizmet vermeye başlamış ve güvenli ulaşımın popüler seçeneği haline gelmiştir. Türkiye’de 4 milyondan fazla kullanıcı uygulamamızı indirmiş, 12,000 UberXL sürücü ortağı ile 6,000 şirket Uber sayesinde gelir elde etmiştir.

Maalesef, çok zor bir karar almak durumunda kalarak İstanbul’daki UberXL faaliyetlerimizi 31 Mayıs tarihi itibariyle durdurduğumuzu bildirmek isteriz. Uber, Türkiye için uzun vadeli bir iş ortağı olmak istemektedir. Yolcularımıza Sarı Taksi ve Turkuaz Taksi ürünlerini sunmaya devam edeceğiz.

Uber olarak Türkiye’ye olan bağlılığımızı koruyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve tüm ilgili yerel paydaşlarla beraber çalışmak istiyoruz.

Bize güvenen tüm yolcularımıza ve her koşulda saygınlık ve profesyonellikleri ile örnek olan her bir UberXL sürücü iş ortağımıza çok teşekkür ediyoruz.”

Bu açıklama ile birlikte araç sahipleri de kara kara düşünmeye başladı. Zira bu sisteme dahil olmak için öncelikle bir mülakattan geçiliyordu. Ayrıca bir de firmanın standardını belirlediği araç sahibi olmak zorunluydu. Bu nedenle de şimdi bu araç sahiplerinin pek çoğu araçlarını satmak zorunda kalacak ve ikinci elde bu modellerin fiyatlarında önemli bir düşü olması kaçınılmaz.