Trafik sorunu Ticari araç sürücüleri Araba Dergisi otostil

Bu trafikte dövülecek adam biter mi?

Bu trafikte dövülecek adam biter mi?

Herkes gergin, herkes stresli, herkes sinirli. Şimdi trafiğe çıkalım 5 dakika geçmeden sinir katsayınız yükselecektir. Ya birisi size haksız yere korna çalacak ya da önünüze kıracak. Peki ama nedir bu insanların hali? Trafik sorunu

Trafikte ne yazık ki uzun saatlerimizi geçiriyoruz. Ancak görünen o ki bu saatlerle birlikte sinirlerimiz de yıpranmış durumda.

Genel olarak insanların büyük çoğunluğu ekonomik olarak da iyi durumda değil. Bu nedenle de patlayacak, deşarj olacak bir yer arıyorlar. Bunun sonucunda da trafikte her gün kavga, her gün tartışma yaşanıyor.

Buna bir de kural tanımazlar eklenince işler içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

Açıkçası ben bile çoğu kez keşke şu adamı dövsem diye iç geçirmişimdir. Yanlış anlamayın korktuğumdan değil, biliyorum ki birşey değişmeyecek ve boşuna başıma iş alacağım diye kavga etmedim. Yoksa gerçekçi olalım yollarda o kadar çok dövülmeyi hak eden var ki!

Daha önce de dert yanmıştım; örneğin taksiciler başta olmak üzere ticari araç kullananlar; otobüs-minibüs şoförleri bu dayaklık olarak adlandırdığım tayfanın başını çekiyor.

Allah aşkına düşünün bir: Yolda kurallara uyarak önünüzdeki araçla takip mesafenizi koruyarak ilerliyorsunuz ama o da ne birden bir minibüs size selektör yapmaya ve taciz etmeye başlıyor. İlerlesene demek istiyor aklınca. İyi de canım kardeşim nereye ilerleyeyim; önümdeki arabanın içinden mi geçeyim? Bunu düşünmüyor çünkü o sırada düşünmek onun işi değil; zaten kısıtlı sürüş kabiliyetini ve motor fonksiyonlarını arabayı düz çizgide ilerletmek için kullanıyor.

Ülkemizde ticari araç kullanımı için böyle kapsamlı bir eğitim programı olmadığı için de köyde güvenip boş tarlada traktör kullandırtmayacağınız adamlara canımızı emanet ediyoruz.

Bizim ofisimiz Bakırköy’de, ben ise Bahçelievler’de oturuyorum. İki yerin arası 1,5 km’yi geçmiyor. Ama inanın bu mesafede bile ben çileden çıkabiliyorum. Çünkü size arkadan korna çalan veya selektör atan ticari araç sürücüsü 50 metre ileride yolun ortasında durup müşteri alıp indirebiliyor. 2 şeritli yolun tam ortasında bunu yapıp tüm yolu sabote ediyor. E hani az önceki acelen!

Ne yazık ki bu utanmaz adamlar direksiyon başında bir kadın sürücü görürlerse o zaman iş taciz boyutuna varıyor ve direksiyonu sürekli olarak onların önüne kırıyor ki nasılsa yol verir diye düşünüyorlar.  Elbette bir iki tane bozulmamış ticari araç sürücüsü vardır ama ben daha onlara denk gelemedim, umarım bir gün karşıma çıkarlar. Siz denk geldiyseniz ne mutlu size!

Memlekette trafik polisleri de işlerini iyi yapmayınca yollar perişan hale geliyor.

Düşünsenize polisler de işlerini iyi yapsa bu adamlar böyle külhanbeyi gibi gezebilirler mi? Yolların sahibi gibi davranabilirler mi? Kimseyi zan altında bırakmak istemem ama hep söylenen bir laf vardır, o da özellikle minibüsçülerin güzergahlarındaki ekipleri “gördüğü” şeklinde. Ben bunun gerçek olmadığını umanlardanım. Zira hala trafik konusunda çok duyarlı emniyet görevlileri var ancak sayıları yetersiz kaldığı için onlar da bu işlere yetişemiyorlar.

Bu trafik meselesi ve artan sinir katsayıları yüzünden kısa süre sonra işlerin daha da çirkinleşmesinden korkuyorum. Bir dönem herkes araçlarının bagajında tüfek taşırdı; Allah korusun öyle günleri bir daha yaşamayalım…

Sabır lütfen, biraz sabır…

Mert Duran

mert@otostil.com