Trafik kazaları Türkiye'de trafik kazaları ölüm çocuk ölümleri otostil dergisi

10 yılın korkunç bilançosu: 3 bin 233 çocuk kazalarda öldü

10 yılın korkunç bilançosu: 3 bin 233 çocuk kazalarda öldü

Trafik kazaları Türkiye’nin kabusu. Her yıl çok sayıda insanımızı trafik kazaları yüzünden kaybediyoruz. Trafik kazaları

Ülkemizdeki ölüm nedenleri arasında 3. sırada trafik kazalarının yer aldığını görüyoruz. Her 25 saniyede bir trafik kazası meydana geliyor. En üzücü olan ise bu kazalarda en çok bebek ve çocukların hayatını kaybetmesi. Bu kazaların önüne geçmemin yolu ise hız limitlerine uymak, bebek ya da çocuk koltukları ve emniyet kemerlerini doğru kullanmak. Böylece kaza sırasında zarar görme riskinin yüzde 77 oranında azaltmak mümkün.

Trafik kazaları 1,2 milyona ulaştı

Peki, ülkemizde son 10 yıldır meydana gelen trafik kazalarına ilişkin istatistiki veriler ne diyor? Bu sorunun cevabını Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan trafik kazası istatistikleri veriyor. Online sigorta satış platformu Koalay.com ise bu istatistikleri derledi. Buna göre, Türkiye’de, son 10 yılda trafik kazalarının yüzde 45 artarak 1,2 milyona ulaştığı açıklandı.

Çocuklar çok etkileniyor

22 milyondan fazla trafiğe kayıtlı aracın bulunduğu ülkemizde, trafik kazası gerçekleşme oranı da yükseldi. Bunu 2006’da 33 saniyede bir gerçekleşen kazaların, günümüzde 25 saniyeye düşmesi de açıklıyor. Asıl üzücü olan bu kazalarda en çok 0-14 yaş grubunun yaşamını yitirmesi. Ülkemizde trafik kazası sonucu çocukların yaşamını yitirme oranı ise gelişmiş ülkelere göre oldukça yüksek. Bu oranlar Türkiye’de yüzde 12, Almanya’da yüzde 5, İngiltere’de yüzde 6, ABD’de ise yüzde 6,5 şeklinde.

10 yılda yüzde 115 arttı

Türkiye’de 10 yılda trafik kazalarında hayatını kaybeden çocuk sayısı yüzde 86 artarak 2017’de 498’e ulaştı. Kaza anında ağır veya hafif yaralanan çocuk sayısı ise 2017’de 36 bin 850’ye yükseldi, son 10 yılda ise yüzde 115 arttı.

 

Trafik kazaları

Son 10 yılda Türkiye’de meydana gelen trafik kazalarına ilişkin istatistiki veriler.

Trafik kazaları