Toyota yeni şanzımanlar şanzıman sorunu otostil dergisi 2018

Toyota şanzıman sorununu kökünden çözmek için hazır

Toyota şanzıman sorununu kökünden çözmek için hazır

Şanzımanları ile ilgili şikayetler olduğu iddia edilen Toyota sorunu kökünden çözmek için tüm şanzımanlarını çöpe attı ve yeniledi. Toyota yine CVT şanzıman dedi ve bu şanzımanı yüzde 20 geliştirerek satışa sunuyor. Manuel şanzımanın boyunu kısaltan Toyata bu şanzımanı da 20 kilo hafifletti. Toyota yeni şanzımanlar

Toyota, yeni geliştirdiği “Direct Shift CVT” şanzımanıyla, daha yüksek verimlilik, daha geniş çalışma aralığı ve daha canlı sürüşler sağlanacağı belirtiliyor.

CVT’ye özel bir dişli eklendi

CVT şanzımanın ilk kalkıştaki akıcılığını artırmak için özel bir “kalkış dişlisi” yerleştirildi. Araç hareket ettikten sonra daha yüksek hızlarda ise dişli sisteminden kayış aktarmasına geçişte ise CVT şanzımanda Toyota’nın geleneksel otomatik vites teknolojisinden alınan hassas yazılımlar devreye giriyor. Vites değişim süreçleri de iyileştiren şanzıman, daha direkt vites geçişiyle gelişmiş sürüş konforu da sunuyor.

Manuel şanzıman kısaldı hafifledi

Böylece mevcut sisteme göre yüzde 20 oranında daha hızlı geçişler ve yüzde 6 oranında daha fazla yakıt verimliliği sunuluyor.
Özellikle Avrupa pazarı için yeni geliştirilen 6 ileri manuel şanzıman ise, 7 kg hafifledi ve 24 mm kısaltıldı. Böylece dünyanın en küçük şanzımanlarından biri olarak dikkat çekmeyi başarıyor. Küçük boyutları ise, daha düşük yakıt tüketimine de katkı sağlıyor.

Toyota yeni şanzımanlar

Toyota şanzıman sorunu

Şanzımanları ile ilgili şikayetler olduğu iddia edilen Toyota sorunu kökünden çözmek için tüm şanzımanlarını çöpe attı ve yeniledi.