Twizy'nin rakibi Toyota i-Road, Tokya'da tanıtılacak | OTOSTİL

Twizy’nin rakibi Toyota i-Road, Tokya’da tanıtılacak

Twizy’nin rakibi Toyota i-Road, Tokya’da tanıtılacak

Toyota, üretime hazır ultra kompakt yüzde 100 elektrikli aracını ilk kez 2019 Tokyo Otomobil Fuarı’nda sergileyecek. Toyota’nın elektrikli araçları yaygınlaştırma hedefinin bir parçasını oluşturan bu kompakt elektrikli, 2020 yılında Japonya’da satışa sunulacak.

Gelecek jenerasyon mobilite çözümü olarak gösterilen araç, çevreye etkiyi en aza indirirken kısa mesafeli sürüşlerde pratik bir kullanım sağlıyor. Ultra kompakt, iki koltuklu elektrikli otomobil özel olarak işe gidiş-dönüş yolculuklarında kullanılmak, yeni ehliyet alanların rahat bir sürüş gerçekleştirmesi veya iş adamlarının yerel müşterilerini ziyaret etmeleri gibi birçok farklı alanda değerlendirilmek üzere tasarlandı. Tek bir şarjla 100 km yol alabilen otomobil; maksimum 60 km/s hıza erişebiliyor ve son derece dar dönüş çapıyla şehir için rahat bir kullanım sağlıyor.

Toyota, 2020’de ultra kompakt elektrikli aracını satışa sunarken, elektrikli araç kullanımını genel olarak yaygınlaştırmak adına bunu yeni bir iş modeliyle birleştirecek. Bu yeni iş modelinde batarya ömründen üretime, satışa, ikinci ele, yeniden kullanıma ve geri dönüştürmeye kadar her adım düşünüldü. Toyota kısa vadede kullanılmış bataryaların değerlendirilmesi ve hatta otomobil dışı uygulamalarda kullanılması gibi birçok girişime odaklanacak. Aynı zamanda elektrikli araçlar için şarj istasyonu ve sigorta gibi hizmetler de geliştirecek.

Toyota, bu kompakt elektrikli aracını farklı kullanım alanlarında da değerlendirmek üzerine çalışmalar yapıyor. Şimdiden 100’e yakın yönetim organı ve şirket partnerleriyle görüşen Toyota; kompakt elektrikli araçların dahil edildiği yeni, çevre dostu ve herkes için erişilebilir ulaşım çözümleri üzerinde çalışıyor.

Toyota, Tokyo’da ultra kompakt yeni yüzde 100 elektrikli aracını sergilemesinin yanı sıra Toyota i-ROAD ve yürüyüş alanlarında kullanılabilecek üç farklı elektrikli aracıyla da test sürüşü imkanı sağlayacak.

Toyota i-ROAD Toyota i-ROAD