Yeniden Şahin ve Doğan sahibi olacaksınız | OTOSTİL

Yeniden Şahin ve Doğan sahibi olacaksınız

Yeniden Şahin ve Doğan sahibi olacaksınız

Ülkemizde Tofaş çatısı altında uzun süre üretilen ve en çok tercih edilen modellerden olan Tofaş Şahin, Etiyopya’da da üretilmişti. Bu ülkede de popüler olmayı başaran otomobil, şimdi de ikinci elin gözdesi. Türk meraklıları ise şimdilerde yeni yasayla mümkün olacak ikinci el araç ithalatıyla yeni Şahinlerine kavuşmanın yollarını arıyor. 

Kuş Serisi’nin Türk halkı için önemi büyüktür. Hayatında Doğan, Şahin veya Kartal üçlüsünden birisinin içinde yolculuk etmeyen sanırız yoktur. Yeri geldiğinde cümbür cemaat ailecek gidilen pikniklerde eşyaları taşıyan Kartal, yeri geldiğinde taksi olarak hizmet veren Doğan veya Şahinler hala ikinci elde ülkemizde popüler otomobiller. Hatta bu araçların ikinci eldeki iyi durumdaki örnekleri için 20 bin TL’den fazla bedel talep ediliyor.

Ülkemizde üretiminin sona ermesinden sonra Etiyopya’daki Holland Car isimli şirket tarafından üretim hakları satın alına Şahin bu ülkede de kısa sürede popüler oldu ve firma bu modeli komşu ülkelere ihraç etmeye başladı.

Şu anda bu modelin üretimi Etiyopya’da da bitmiş olsa da ikinci elde hala popüler, hatta Mısır gibi ülkelerde hala taksi olarak kullanılıyor.

Dayanıklı yapısı ve uygun fiyatlı yedek parçaları ile öne çıkan Kuş Serisi ve Şahin görünen o ki ülkemizde olduğu gibi pek çok ülkede daha uzun süre akıllarda kalmayı başaracak.

Sahin

Kısa süre sonra ülkemizde yurt dışından ithal edilen ikinci el otomobilleri görmeye başlayacağız. Bu konu hakkında gerekli yasal düzenlemeler yapılmaya başlandı bile. Kuş Serisi sahipleri ise ülkemizdeki örnekleri 10 yaşını geçen bu araçların Etiyopya’da üretilen daha yeni örneklerine kavuşmak için şimdiden internette araştırmalar yapmaya başladı bile.

Böyle bir ithalat mümkün olduğunda da ülkemizden ihraç edilen Şahin, Etiyopya üretimi olarak ithal edilecek.

şahin-mısır