Tesla otopilot özelliği Amerika'da kaza Model S otostil dergisi

Otonomlara bir şey oldu Tesla 100 km/s ile kamyona çarptı

Otonomlara bir şey oldu Tesla 100 km/s ile kamyona çarptı

Tesla otopilot (sürücüsüz) özelliği fren yapmadı, Amerika’da kazaya karıştı

Tesla’nın Model S marka otomobili, geçtiğimiz hafta Amerika’nın Utah eyaletinde kaza yapmıştı. Sonunda kazanının nedeni belirlendi. Buna göre kazanın otomatik pilot kaynaklı olduğu anlaşıldı.

Tesla’nın otopilot özelliği kaza sırasında aktifti

Tesla mühendisleri tarafından kurtarılan ve Utah eyaletinin South Jordan polisi tarafından paylaşılan bilgiler ışığında kaza nedeni ortaya çıktı. Utah’ta 28 yaşında bir kadın 100 km/s hızla bir itfaiye aracına çarpmıştı. Kaza sonrası kadının ifadeleri de kazanın otopilot kaynaklı olduğunu doğruladı. Buna göre kadının kaza sırasında otopilot özelliğini kullandığı, kaza öncesi ise telefonuna baktığı anlaşıldı. İlginç olan ise kaza neticesinde sürücünün mucizevi bir şekilde sadece ayağının kırılmasıydı.

Kazaya ilişkin raporda ise sürücünün şiddetli darbe anına kadar 80 saniyelik bir açıklık da dahil olmak üzere ellerini tekrar tekrar Model S’nin direksiyonundan uzak tuttuğu ortaya çıktı.

Polis raporunda, sürücünün kazadan yaklaşık 1 dakika ve 22 saniye önce, Autosteer ve Cruise Control’ü tekrar etkinleştirdiğini ve sonra saniyeler içinde ellerini direksiyondan çektiğini yazdı. Dolayısıyla sürücünün, çarpmadan sadece bir saniye önce direksiyona dokunduğu belirlendi.

Kontrol sadece otopilota bırakılmamalı

Tesla’dan kazayla ilgili açıklama geldi. Şirket, açıklamasında otopilotun kendi kendine sürüş yapan bir teknoloji olarak hizmet vermeyi amaçlamadığını belirterek, sürücülerin her zaman araçla bağlantıda kalması gerektiğini vurguladı.

Tesla'nın otopilot sistemi

Tesla Model S