Ford Fiesta Sedan Ford Aspire Ford Figo otostil dergisi

Ford Türkiye binek araç üretimine Aspire ile döner mi?

Ford Türkiye binek araç üretimine Aspire ile döner mi?

Ford Aspire ile marka yeniden binek üretimine başlar mı? Ford Fiesta Sedan modeline duyulan ilgiyi bu modelle karşılamak mümkün.

Ülkemizin ticari araç üretiminin lideri olan Ford, uzun süredir yeniden binek model üretimine girecek söylentilerinin ardından bunun şimdilik planlarında olmayacağını belirtmişti. Ancak biz tam bu haberlerin çıktığı esnada kamuflajlı bir modeli Ford Genel Müdürlüğü bahçesinde görüntülemiştik. İşte o model aslında ülkemizin ihtiyacı olan küçük sedan sınıfının iddialısı olması kesin olan Ford Figo Sedan veya güncel adıyla Aspire modeli.

Şu anda Hindistan gibi bazı pazarlarda satılmakta olan Aspire’ın tasarımında Fiesta modelinden izler görmek mümkün. Aracın ön kısmında Ford’un yeni marka yüzü kullanılırken arkada krom görünümlü çıta ile elegant bir görünüm ortaya korunmaya çalışılmış. Aracın yüksekte konumlandırılan stopları ise arka kısmın bir hayli havada olduğu izlenimini uyandırıyor.

Ford Aspire’ın iç mekanında Fiesta modelinden tanıdık kumanda elemanları yer alıyor. Aracın renkli yaşam alanı sayesinde ferahlık hissi de yüksek.

1.2 litrelik ve 1.5 litrelik iki benzinli ve 1.5 litrelik dizel motor alternatifi bulunan Aspire modelinde 1.5 benzinli model otomatik vitesle alınabiliyor.

82,3 HP güç ve 136 Nm tork üreten 1.5 lt benzinli motor ile birlikte sunulan 1.2 motor 64,7 HP güç ve 112 Nm tork üretiyor. Dizel motor ise turbo besleme sayesinde 215 Nm tork ve 73,8 HP güç üretebiliyor.

Aracın toplam uzunluğu 3995 mm iken genişliği 1695 mm ve yüksekliği ise 1525 mm. 2491 mm’lik dingil mesafesine sahip olan modelin arkasındaki yükleme alanı ise 359 lt olarak açıklanıyor.

Yerli olsa nasıl olur?

Ford’un uzun bir süredir ülkemizde yeniden binek model üreteceğine ilişkin haberler çıkıyor. Buna karşılık firma şu anda ticari araç üretimine ağırlık verdiklerini ve binek model üretmeyi düşünmediklerini belirttiler.

Buna karşılık bizim de casus fotoğraflarını İstanbul’da T plakalı yani fabrika test aracı plakasına sahip halde görüntülememiz aracın ülkemizde üretilme iddialarını güçlendiriyor. Şu anda için resmi olarak bunu açıklamayan Ford Türkiye, umarız yeniden binek model üretimine döner ve ülkemizde de bu küçük sedanı görürüz.

Ford Aspire

Ford Aspire

Ford Aspire

Ford Aspire

Ford Aspire

Ford Aspire