Suzuki Swift sürüş izlenimi Suzuki Türkiye otostil dergi

Küçük Samurai iddialı döndü

Küçük Samurai iddialı döndü

Suzuki ilk olarak 2004 yılında başladığı Swift macerasına üçüncü nesil ile devam ediyor. İlk olarak 2017 yılında duyurulan ve 2018 yılında satışa başlanılan yeni Swift modeli 2019 yılında ülkemizde de satışa sunulmaya başlandı. Önden çekişli ve dört tekerlekten çekiş özellikli olmak üzere iki farklı çekiş sistemine sahip olan modelin şimdilik ülkemizde önden çekişli versiyonu satılıyor.

Swift ailesinin 3. Nesil üyesinin tasarımı incelediğimizde, önceki modelden daha dinamik ve sportif bir görünüme sahip olduğunu söyleyebilirim. Her ne kadar önceki neslini çok beğeniyor olsam da bu otomobil de dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Modern hatlara sahip yeni modelde, LED farlar ve geniş hava girişleri ön plana çıkıyor. Dik bir şekilde yükselen A sütunu ile kübik bir tasarıma sahip olan Swift, yükselen omuz çizgisiyle sportif bir görünüm sergiliyor. C sütununa gizlenen arka kapı açma kolu ise otomobile yan taraftan baktığınızda Coupe araç algısı oluşmasını sağlıyor. Arka tarafında ise LED stop lambaları dikkat çekiyor.

İç mekanda da yeniliklerin bulunduğu modelin kokpiti sade olduğu kadar da şık bir tasarıma sahip. Ön konsolda yer alan multimedya sistemi sonradan takılmış gibi görünse de alt tarafta yer alan yuvarlak klima kontrolleri bu alanın algısını değiştirmeyi başarıyor.

Swift’in kaputunun altına baktığımızda 1.2 litrelik atmosferik küçük bir motor olduğunu görüyoruz. 90 beygir güç ve 120 Nm tork üreten motor, CVT şanzıman ile kombine ediliyor. Güç değerleri ve motor hacmi düşük olmasına rağmen 900 kg’lık gövde ağırlığına sahip olan model, şaşırtıcı bir atikliğe sahip. Özellikle ilk kalkış anında gaz pedalına uyguladığınız kuvvete hızlı bir şekilde cevap veren otomobil 60 km/s hızdan sonra biraz daha sakin bir karaktere bürünüyor.

Küçük boyutlarının avantajları ile net direksiyon tepkilerine sahip olan otomobil, dinamik bir sürüş deneyimi sunuyor. Bulunduğu segment gereği konfor konusunda çok fazla cömert olamayan Swift, kullanıcısını üzmeyecek seviyede konfor sunmayı başarıyor. Bu tarz otomobillerde asıl öncelik düşük maliyetler ve pratiklik olduğu için Swift’de kullanıcısına bu noktada istediğini sunmayı başarıyor.

Suzuki Swift sürüş izlenimi sonucu

Swift tasarımı ile dikkatleri üzerine çekiyor ayrıca küçük kalbinden beklenmeyecek bir performans sergiliyor fakat aracın fiyatı ülkemiz şartlarında bir miktar yüksek.

TEKNİK VERİLER - Suzuki Swift

Motor (tip/silindir sayısı): Sıralı /4/Benzin
Yerleşim: Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı: 16/2
Motor hacmi: 1242 cc
Maksimum güç: 90 HP – 6.000 d/dak
Maksimum tork: 120 Nm – 4.400 d/dak
Son hız: 175 km/s
0-100 km/s hızlanma: 11 sn
Şanzıman: CVT
Aktarma: Önden çekiş
Frenler (ön/arka): Hava kanallı disk/ disk
Lastikler: 185/55 R16
Depo kapasitesi: 37 lt
Bagaj kapasitesi: 242 lt
Ağırlık: 900 kg
Tüketim (fab. ver.): 4.3/4.9/5.9 lt/100 km
Uzunluk: 3840 mm
Genişlik: 1735 mm
Yükseklik: 1495 mm
Aks mesafesi: 2450 mm
Fiyat: 106.650 TL

a