Hesaplı ticari Fiat Fullback otostil testinde

Fiat’ın ilk pick-up modeli olan Fullback uygun fiyatı ile dikkat çekiyor. Bu model aynı zamanda oldukça dayanaklı bir yapıya sahip.

PAYLAŞ
Fiat Fullback testi

Fiat, hafif ticari araç piyasasındaki elini güçlendirebilmek için geçtiğimiz yıllarda Mitsubishi ile bir iş birliği yaptı. Bu iş birliği sonucunda L200’ün alt yapısını kullanarak ilk pick-up modeli olan Fullback’i satışa sundu.

Fiat Fullback, tasarım konusunda kardeşi L200 modeline oldukça benziyor. Farların yapısı, ızgara tasarımı ve stoplar kardeşi ile benzer tasarıma sahip. Fullback’in kokpitine geçtiğimizde de dış tarafında olduğu gibi benzer bir alan bizleri karşılıyor. Direksiyonun üzerinde bulunan Fiat logosu dışında L200 modeli ile birebir aynı olan ön konsol, sade ve kullanışlılığı ile öne çıkıyor. Dayanıklı ve uzun ömürlü olması için sert plastik malzemelerden üretilen bu alanda bütün kontroller elinizin altında yer alıyor. Konsolun üst tarafına yerleştirilen multimedya sistemi günümüz ihtiyaçlarını karşılamayı başarıyor. Hemen altında bulunan klima kontrolleri de kolay erişilebilir ve görünebilir bir konuma sahip. Vites kolunun hemen arka tarafına yerleştirilen çekiş kontrol tekerleğinde de otomobilin çekişini kontrol edebiliyorsunuz.

Fullback’in kaputunun altında 2.4 litrelik dizel motor yer alıyor. 180 beygir güç üreten bu motor, 430 Nm tork üretebiliyor. 5 ileri otomatik şanzıman ile kombine edilen motorun şanzıman ile uyumu başarılı. Biraz gürültülü çalışan dizel motorun sesi kabin içerisine bir miktar fazla aktarılıyor.

Gerek asfalt üzerinde gerekse de arazi de deneyimleme fırsatı bulduğum model ile keyifli zaman geçirdiğimi belirtmeliyim. Asfalt üzerinde kullandığım süre boyunca araç yoldaki kusurları başarılı bir şekilde sönümlemeyi başardı. Pick-up modellerindeki klasik arka tarafın zıplama olayı bu modelde devam ediyor. Bu durumun asıl nedeni ise birçok pick-up modelinin arka tarafında makas olarak adlandırılan yaprak yay sisteminin kullanılıyor olması. Yaprak yay sistemi, ağır eşyalar taşıyanlar için avantaj sağlarken, arka tarafta fazladan bir ağırlık olmadığında konfor tarafının biraz baltalanmasını sağlıyor ama bu modellerde normal süspansiyon sistemi tercih edilseydi aracın yetenekleri kısıtlanmış olacaktı.

Arazide ise Fullback yeteneklerini ortaya sunmayı başarıyor. Dört tekerlekten çekiş moduna geçtiğinizde 24 derecelik rampa açısı, 22 derecelik uzaklaşma ve 30 derecelik yaklaşma açıları zorlu yerlerden geçerken çok fazla zorlanmamanızı sağlıyor.
Aracın donanımı ise Japon kardeşi ile benzerliklere sahip. Bu sınıfta artık çok daha fazlasını sunan modeller var. Ancak elbette bu sayede Fullback uygun fiyat etiketine sahip olabilmiş.

Fiat Fullback testi sonucu

Fullback genel anlamda başarılı bir model. Özellikle L200’ün alt yapısı onun bu başarısını güçlendiriyor. Fakat pick-up modellerindeki genel konfor problemi maalesef bu modelde de mevcut ama fiyatı bunu tolere etmeyi başarıyor.

TEKNİK VERİLER Fiat Fullback

Motor (tip/silindir sayısı): Sıralı /4/Dizel
Yerleşim: Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı: 16/2
Motor hacmi: 2442 cc
Maksimum güç: 180 HP – 3500 d/d
Maksimum tork: 430 Nm - 2500 d/d
Son hız: 177 km/s
0-100 km/s hızlanma: 11.8 sn
Şanzıman: 5 ileri otomatik
Aktarma: Dört tekerlekten çekiş
Frenler (ön/arka): Hava kanallı disk/ Kampana
Lastikler: 265/70 R17 T/A
Depo kapasitesi: 75 lt
Taşıma kapasitesi: 1035 kg
Ağırlık: 1875 kg
Tüketim (fab. ver.): 6.6/7.5/9.1 lt/100 km
Uzunluk: 5285 mm
Genişlik: 1815 mm
Yükseklik: 1780 mm
Aks mesafesi: 3000 mm
Fiyat: 155.710 TL

Fiat Fullback testi Fiat Fullback testi