Skoda grev Skoda Grev tehdidiyle karşı karşıya otostil Dergisi

Skoda’nın üretimi grev yüzünden durabilir

Skoda’nın üretimi grev yüzünden durabilir

Volkswagen Group’un markası Skoda için sıkıntılı bir süreç başlayacak gibi görünüyor. Automotive News Europe sitesinde yer alan habere göre Skoda çalışanlarını temsil eden sendika ile şirket yönetimi yeni zam oranları konusunda anlaşmaya varamadı. Bu nedenle de Skoda tesislerinde üretim her an durabilir. Skoda grev tehdidiyle karşı karşıya

Geçtiğimiz hafta sendikalar uzun süreli bir grev için hazırlıklara başladıklarını açıklamıştı. Şimdi gözler şirket ile çalışan temsilcilerinin anlaşamaması nedeniyle nasıl bir yol izleneceğinde.

Son yıllarda işsizlik sayısının düşmesi üreticilerin elini zayıflatıyor. Avrupa’daki işsizlik oranı son 20 yılın en düşük seviyesinde. Almanya’da Volkswagen, Mayıs 2004’ten bu yana yaklaşık 120.000 işçinin ücretlerini yüzde 4.3 oranında yükseltmeyi ve 2004’ten beri ilk grevlerini başlatan anlaşmazlıkları çözmeyi kabul etti.

Çek basınının yaptığı açıklamaya göre 4 yıldır arka arkaya 1 milyon adetten fazla satış yapan ülkenin en büyük ihracatçısı Skoda, işçilere önümüzdeki 27 ay boyunca yüzde 15 zammı ödemeyi teklif etti.

Ancak sendikalar yeni vardiya sistemi ve ücret artışının bu kadar uzun sürede ödenmesini kabul etmedi.  İşçiler adına açıklamalar yapan sendika yetkilileri özellikle çalışma saatlerinin kısaltılması ve ücretlerin Almanya ile benzer seviyeye çekilmesini istiyor.

Sendikalar kendi isteklerinin kabul edilmesini beklerken Skoda konu hakkında yorum yapmadı.

Taraflar arasındaki yeni görüşmenin 27 Şubat tarihinde yapılacağı açıklandı.

http://www.otostil.com/category/testler/