Fiyatlar coştu kiralama arttı OTOSTİL

Sıfır km fiyatları coştu kiralamalar arttı

Sıfır km fiyatları coştu kiralamalar arttı

Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü Şafak Savcı, 2022 yılında Garenta’nın araç kiralama gün sayısının bir önceki yıla göre yüzde 46 artış gösterdiğini söyledi.

Garenta, 2022 yılına ait verilerini açıkladı. 37 ilde, 21’i havalimanı noktası olmak üzere 80 bayi ile hizmet veren Garenta’nın 2022 yılı kiralama gün sayısı bir önceki yıla göre yüzde 46 artış gösterdi.

Otomotiv sektörü için 2022 yılının belirsizliklerin hâkim olduğu bir yıl olarak görülmesine rağmen aynı zamanda hem araç satın alma hem de kısa dönem araç kiralama alanında talebin yüksek olduğu bir yıl olduğunu belirten Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü Şafak Savcı, “Kısa dönem araç kiralama pazarının büyüklüğünün 7 milyon gün üzeri olduğu kabul ediliyor. Bu ortalamaya göre değerlendirdiğimizde 2022 yılı kiralama gün sayımızdaki yüzde 46 yükseliş, pazar payımızda da belirgin bir artış sağladı.” dedi.

Ekonomi sınıfı araçlar daha çok talep edildi

2022’de araç tedariğindeki sorunların devam ettiğini söyleyen Savcı, “Araç bulunurluğunun kısıtlı olmasına rağmen müşterilerimize sunduğumuz çeşitlilikten taviz vermeden 25 marka ve 100’den fazla model ile yıl boyu gelen tüm talepleri karşıladık. Yüzde 60’ı 0 ve 1 yaş arasındaki araçlardan oluşan geniş filomuzla müşterilerimize Garenta kalitesiyle hizmet verdik. Alım gücüne paralel olarak talep ekonomi sınıfı araçlara kaydı ancak her türlü ihtiyaca yönelik araç gruplarını yıl boyu araç parkımızda bulundurduk. 2022 yılında en çok otomatik şanzımana sahip ekonomi sınıfı araçlar talep gördü. Bu araçlar diğer araçlara göre yüzde 16 oranında daha fazla tercih edildi” şeklinde konuştu.

Ortalama kiralama gün sayısı ve sözleşme gün süreleri yükseldi

Savcı ayrıca, “Özellikle 7 gün ve üzeri kiralamalarda fırsatlar tanıdığımız kampanyalarımız ile Garenta müşterilerine uygun ve ihtiyaca yönelik çözümler sunduk. Böylece ortalama sözleşme sürelerimiz bir önceki yıla göre 0,8 gün uzadı. Yakaladığımız verimlilik sayesinde daha cazip kampanya fırsatlarını müşterilerimize yıl boyu sunma imkânımız oldu” dedi.