satış rakamları 2017 satış rakamları 2016 araba satışları

Hangi markanın satışları geçtiğimiz yıla göre 10 bin adetten fazla düştü!

Hangi markanın satışları geçtiğimiz yıla göre 10 bin adetten fazla düştü!

Markaların satış raporlarına göre performansını değerlendirmek markanın seyrini gözler önüne serme konusunda da etkin bir rol oynuyor. Her zaman yaptığımız gibi 2016 yılı satış rakamları ile 2017 satış rakamlarını marka bazında, ay ay performanslarına göre inceledik. İnanılmaz şaşırtıcı sonuçlar ve dikkat çekici detaylar var. satış rakamları 2017 satış rakamları 2016

Otomotiv Distribütörleri Derneği tarafından çok yakında Ağustos ayının dahil olduğu satış rakamları açıklanacak. Genel satış rakamlarına baktığımız zaman 2017 başında ön görülen büyük düşüşün olmadığını görüyoruz. Yine bir düşüş var ama yılın geriye kalan bölümünde bu düşüşün azalacağını düşünüyoruz. Çünkü Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık ayları otomotiv için son yıllarda her zaman yükselen bir ivme gösteriyor.

FİLO SATIŞLARININ ARTMASI ÇOK NORMAL

Bu yılın satış rakamlarına bakıldığı zaman filoya verilen araç sayısının arttığı sürekli olarak dile getiriliyor. Aslına bakarsanız şirketlerin yanı sıra artık bireylerin de kiralık araç kullanabiliyor olduğu günümüzde bu bir sürpriz değil. Kiralama şirketleri araçları filo olarak satın alıyor. Bireysel kullanıcıların büyük bir bölümü de satın alma yerine artık kiralamayı daha uygun buluyor.

Bu nedenle bizler için filo satışlarının yükselmesi çok önemli bir detay olarak ön plana çıkmıyor. Bu kaçınılmaz bir durum ve o zamanı yaşamaya başladık. Satış rakamları açısından 2016 yılı ve 2017 yılını Ocak-Temmuz dönemine göre karşılaştırdık. Bu karşılaştırma tablolarında markaların ay ay satış rakamlarını da bulacaksınız. satış rakamları 2017 satış rakamları 2016

VOLKSWAGEN 10 BİNİN ÜZERİNDE KAYBETTİ

Markalar hangi ayda satışlarını yükseltmiş ya da satışları düşmüş onu da bu tabloların içinde görebileceksiniz. Sıralamanın çok ciddi bir şekilde değişim gösterdiği 2017 yılında en çok dikkatleri üzerine çeken markalardan biri Volkswagen. 2016 yılını 68 bin 386 adetlik satış rakamıyla Ocak-Temmuz döneminde lider olarak tamamlayan Volkswagen satışları 2016 yılında önemli ölçüde düşmüş durumda. 2017 yılı Ocak-Temmuz döneminde ise Volkswagen toplam 58 bin 168 adetlik satış gerçekleştirmiş durumda. 10 binin üzerinde satış kaybeden Volkswagen, liderlikten de üçüncülüğe düşmüş durumda. 2016 yılına göre satışlarını 1500 adet civarında artıran Renault yeni satış lideri. 2016 yılına göre satışlarını 7 bin adet civarında artıran Fiat ise dördüncülükten ikinciliğe çıktı. 57 bin 347 adetlik satıştan 56 bin 805 adete gerileyerek hemen hemen aynı bir grafik sergileyen Ford ise üçüncülükten dördüncülüğe düştü. 4 bin 500’e yakın satış kaybettiğini gördüğümüz Opel’de beşincilikten yedinciliğe geriledi.

HONDA REKORLARI PARAMPARÇA EDİYOR

Premium markalarda da satış rakamları yaşanan vergi artışı sonrası düşüşte. Mercedes 3 bin adet gibi bir düşüş yaşarken bu durum rakibi BMW’ye ise 6 bine yakın bir düşüş olarak yansıdı. Şüphesiz 2017 yılının en çok satış yükselten markası Honda oldu. Civic ailesinin gücünü iyiden iyiye hissetmeye başlayan Honda şimdi sıkı durun satışlarını 5 bin 651 adet artırdı. Yani Honda toplam satışlarını %50’den fazla artırarak yılın en çok yükseleni oldu. İddialı modelleri ile ön plana çıkan Skoda ise 2016 yılına göre bu dönemde 3 bin 500 adete yakın satış kaybetmiş durumda. Diğer markalarda da ortalama bin adetlik rakamlarda değişim olduğunu görüyoruz.

2017 Ocak-Temmuz satış rakamları

2016 Ocak-Temmuz satış rakamları

satış rakamları 2017 satış rakamları 2016 rakamlarına sizler de bakabilirsiniz.

http://www.odd.org.tr/web_2837_1/index.aspx