İkinci el fiyatları öyle şişti ki işin tadı kaçtı otostil Dergisi

A-L-M-A-Y-I-N!!!

A-L-M-A-Y-I-N!!!

Sıfır km otomobil temin zorluğu yüzünden ikinci el fiyatlarında artış tüm hızla devam ediyor. Ancak iş öyle saçma hale geldi ki örneğin Mercedes-Benz Türkiye’nin 400 bin TL’den satışa sunduğu otomobil, grey marketlerde ve ikinci el galerilerinde 500 bin TL’den satılmaya başlandı. Yetkili distribütörlerin araç teminindeki sıkıntılarından ötürü de sadece yeni değil, eski model araçların da fiyatı uçmuş durumda.

Bu nedenle ben çok mecbur kalınmadıkça ikinci el araç alınmasını tavsiye etmiyorum. Sıfır km araç temini 1-2 ay içinde normal rutinine dönecektir, zira fabrikalar tekrar açıldı. İşte o zaman ikinci el fiyatları da düşmeye başlar. Ayrıca kişisel görüşüm bankaların 6 ay ödemesiz verdiği kredilerin geri ödeme zamanı Ekim’de başlıyor ve ekonomik olarak zorda kalanlar araçlarını satmaya başlayacağı için fiyatlar olması gereken seviyeye zorunlu da olsa inecektir.

Bu nedenle de varsın bayramda araçsız kalın ama paranızı uyanık “al-sat”çılara kaptırmayın.

MOOV kabak tadı vermeye başladı

Pandemi sürecinde bir yerden bir yere giderken toplu taşımaya ve taksiye binmeye korktuğum için MOOV’u sıklıkla denedim. İlk günlerde oldukça memnun kaldığım sistem yazın da gelmesiyle iyice kalitesinden ödün vermiş durumda. Araçların içleri öylesine kirli ki dezenfekte edildiğine açıkçası inanmıyorum. Ayrıca otomobillerin bakımsız hali de cabası.

İlk başlardaki olumlu düşüncelerim şu son 1 ayda farklı bölgelerden kiraladığım araçları görünce değişti; ne yazık ki ülkemizde bir sistem tutunca hemen daha fazla kazanmak hırsına kaliteden ödün veriliyor ve geliri artırmak öncelikli hedef halini alıyor. Tabii bu durumda da olan biz tüketiciye oluyor.