Rolls-Royce ses getirecek yeni robot teknolojisini tanıttı otostil Rolls Royce Robot

Rolls-Royce çok ses getirecek yeni robot teknolojisini tanıttı

Rolls-Royce çok ses getirecek yeni robot teknolojisini tanıttı

Rolls-Royce yeni robot teknolojisiyle, motor bakımı konusunda devrim yaratacak bir yenilik getiriyor. Nottingham ve Harvard Üniversiteleri’nden akademisyenlerle işbirliği yaparak, IntelligentEngine vizyonuyla motorun içinde bir endoskop gibi yol alabilen “yılan” robotlar geliştiren Rolls-Royce, yeni ürünlerini Farnborough Havacılık Fuarı’nda tanıttı. Rolls Royce robot teknolojisini tanıttı.

Rolls-Royce tarafından bu yılın ilk aylarında Singapur Havacılık Fuarı’nda açıklanan IntelligentEngine vizyonu, ürün ve hizmetin birbirinden ayrılamayacak kadar birbirine bağlı olduğu bir dünyayı tasvir ediyor. Bu vizyon, robotik gibi çeşitli alanlarda yürütülen faaliyetlerin özellikle dijital teknolojilere odaklanması fikrini öne çıkarıyor.

Bugün sergilenen robot teknolojilerinden her biri, bakım yapılması için motorun uçaktan sökülme gereğini ortadan kaldırarak süreci hızlandırıyor ve geliştiriyor. Bu teknolojiler, motor bakım maliyetini düşürmek, motorun çalışma süresini uzatmak ve gereken bakımların olabildiğince hızlı tamamlanmasını sağlamak gibi yollarla müşterilere önemli faydalar sağlıyor. İşte Rolls-Royce’un yeni nesil robotları:

Swarm robotlar

Her biri yaklaşık 10mm çapında olan ve birbirleriyle işbirliği içinde çalışan bu minyatür robotlar, bir “yılan” robot yardımıyla motorun içine bırakılarak ulaşılması zor yerlerde incelemeler yapabiliyor. Taşıdıkları küçük kameralarla operatöre canlı yayın yapan bu robotlar, motor bakımının uçaktan sökülmeden yapılmasına olanak sağlıyor. Bu proje, Rolls-Royce, Harvard Üniversitesi ve Nottingham Üniversitesi’nin işbirliğiyle geliştirildi.

Inspect robotlar

Motora kalıcı olarak, periskop gibi yerleştirilen bu robotlar, üzerlerindeki kameralar sayesinde motorun kendi kendini incelemesine ve her türlü bakım ihtiyacını bildirmesine olanak sağlıyor. Kurşun kalem boyutundaki bu robotlar, motorun içinde oluşan aşırı sıcaktan korunurken, sağladıkları verilerle Motor Sağlığı Takip Sistemlerinin oluşturduğu milyonlarca veri noktasına içeriden katkıda bulunuyor. Bu proje, Rolls-Royce, Oxsensis, BJR Systems, Roke Manor ve Nottingham Üniversitesi işbirliğiyle geliştirildi.

Uzaktan kumandalı metal onarım robotları

Rolls-Royce ve Nottingham Üniversitesi’nden uzmanlarca geliştirilen bu robotlar, mühendisler tarafından uzaktan kumanda edilebiliyor. Bu sayede, parçaların tıraşlanması için lazer kullanılması gereken kompresör kanatçığının onarımı gibi zor işlemler, uzman olmayan yerel ekipler tarafından, motorun içine bu robotun yerleştirilmesi ve kumandasının Rolls-Royce Uçak Süreklilik Merkezi’ndeki uzman mühendislere devredilmesiyle uzaktan gerçekleştirilebiliyor. Bu şekilde, bakıma ihtiyacı olan uçağın yanına uzman ekiplerin gitmesine ihtiyaç duyulmadan uçağın servise yönlendirilme süreci çok kısalmış oluyor.

Flare robotları

Bir çift “yılan” robot, endoskop gibi motorun içinde dolaşarak onarıma ihtiyaç duyulan yerleri bulup hasar görmüş termal kaplama onarımı gibi işleri gerçekleştiriyor. Bu proje, Rolls-Royce, Nottingham Üniversitesi ve Metallisation işbirliğiyle hayata geçirildi.

Rolls Royce robot