Psikoteknik test nedir. Psikoteknik test belgesi. 10 bin sürücü

Çok fazla kaza yapan 10 bin sürücü yeniden teste girecek

Çok fazla kaza yapan 10 bin sürücü yeniden teste girecek

Yılda 3’den fazla kaza yapan 10 bini aşkın sürücü belirlendi. Bu sürücüler yeni bir testten geçirilecek ve testi geçemedikleri taktirde ehliyetleri iptal edilecek. Fazla kaza yapan sürücülerin bu yeni test Psikoteknik test nedir diye şimdiden sürücülerin yoğun bir araştırmaya girdiğini tahmin ediyoruz. Bu durum trafikte bundan sonra yepyeni bir dönemin başlamasının da habercisi.

Ayakta alkışlıyoruz… Sigorta fiyatlarının düşürülmesi, tavan fiyat belirlenmesi gibi görüşmeler devam ederken nefis bir haber geldi. Bundan sonra fazla kaza yapan sürücüler teste tabi tutulacak. Bunun için ilk etapta sayıları 10 binin üzerinde olan sürücü belirlendi. İsimleri henüz belli olmayan bu sürücüler Psikoteknik testten geçirilecek. Bu belirleme bir yılda üçten fazla kaza yapmış sürücüler arasından yapıldı.

Peki psikoteknik test nedir, ne anlama geliyor? Sürücülerde güvenli araç kullanmak için temel olarak bulunması gereken algı, dikkat, hafıza, muhakeme yeteneği, hız-mesafe tahmini gibi zihinsel özelliklerinin; tepki hızı, göz, el ayak koordinasyonu gibi psiko-motor yetenek ve beceri düzeyinin, risk alma, saldırganlık, sorumluluk, öz kontrol gibi tutum, davranışlarının incelenmesi.

İşte bu sayıları 10 binin üzerinde olan sürücüler bu testten geçirilecek ve testi geçemeyenler ehliyetlerini geri alamayacak. Bu yeni uygulamanın çok hızlı bir şekilde yaygınlaşmasını bekliyoruz.