PSA Opel anlaşmasında yöneticilere ikramiye otostil dergisi

PSA-Opel anlaşması Carlos Tavares’e yaradı

PSA-Opel anlaşması Carlos Tavares’e yaradı

PSA grup hissedarları, PSA Opel ikramiyesi için 24 Nisan’da yapılacak oylamada oy kullanacaklar. PSA’nın finans müdürü Jean-Baptiste de Chatillon, 500.000 Euro’luk PSA Opel ikramiyesine hak kazanacak.

PSA’nın denetleme kurulu tarafından yöneticileri ikramiyeler (PSA Opel ikramiyesi) ile ödüllendirilirken, bu ödülün nedeni olarak “o dönemde PSA tarafında istisnai bir öneme sahip olan Opel – Vauxhall birleşmesi” 100 gün içerisinde gerçekleşmesini gösterdi.

PSA, General Motors’tan Opel ve Vauxhall markalarını geçen yıl 1,3 Milyar Euro karşılığında nakit olarak satın aldı. Satış 31 Temmuz 2017’de sona erdi ve Tavares, Alman otomobil üreticisinin 100 gün içinde bir finansal iyileşme planını sunacağına söz verdi. GM altında, Opel 1999’dan beri yılda yaklaşık 1 Milyar Euro kaybetmişti.

Maliyetler düşürülüyor

Opel CEO’su Michael Lohscheller ve Tavares geçen Kasım ayında PACE planını sundu. Hedef, Opel’in 2020 yılına kadar pozitif işletimsiz nakit akışı ve yüzde 2’lik otomotiv işletme marjı üretmesi. Bileşenleri arasında: Opel’in kırılma noktasını 800 bin araca düşürmek, 2020 yılına kadar 1.1 Milyar Euro değerinde tasarruf sağlamak ve maliyetleri otomobil başına 700 Euro düşürmek geçiyor. Finansal açıdan bu adımlar, Opel’in fiyatlarını aşağıya çekmesine ve karlılığını arttırmasına yardımcı olabilecek.

Tavares ve de Chatillon, denetim kurulu tarafından onaylanan “olağanüstü tazminat” planı kapsamında önümüzdeki üç mali yılda Opel’in performansına bağlı ek bonuslar alabilir. Kurul, PSA’nın 2017 kayıt belgesine göre, “PACE kurtarma planını başarılı hale getirebilmesi için teşvik primi” vermeyi planlıyor.

Opel’in zararları, o dönemdeki CEO’su Karl-Thomas Neumann altında 2016 yılında 257 Milyon Euro seviyelerine düştü. Neumann Haziran ayında Lohscheller tarafından değiştirildi. PSA, 2017’nin son beş ayında Opel’de 179 Milyon Euro’luk işletme zararı bildirdi.

Hissedarlar, 2016’ya göre 2 Milyon Euro artışla Tavares için 6,7 Milyon Euro’luk bir ödeme paketi üzerinde oy kullanacaklar. Sabit tazminat tutarı 1.3 Milyon Euro’da aynı kaldı. Opel bonusuna ek olarak, Tavares 2 Milyon Euro değerinde 130.000 hisse aldı. 2016 yılında da aynı sayıda hisse aldı, ancak bu hisselerin değeri 1,4 Milyon Euro oldu. Tazminatının kalan kısmı performans bonuslarından oluşuyordu.

http://www.otostil.com/category/yenilikler