Opel 20 yılın ardından ilk karlılık raporunu yayınladı otostil Opel karlılık raporu

Opel 20 yılın ardından ilk karlılık raporunu yayınladı

Opel 20 yılın ardından ilk karlılık raporunu yayınladı

Opel’in 20 yılın ardından yayınladığı karlılık raporu, markanın PSA Grup çatısı altında gerçekleştirdiği yeni sinerjinin sonuçlarını görmeye başladığını gösteriyor. Opel karlılık raporu açıklandı.

Opel İngiltere Vauxhall’da Salı günü yayınladığı raporda; 2018 yılının ilk altı ayında 550 bin 900 adet satış rakamına ulaştığını ve 587 milyon dolar kar elde ettiğini bildirdi. Böylece Opel’in kar marjı yüzde 5’e ulaşmış oldu. Bu da Opel’in Alman premium otomobil markalarına yakın bir kar oranına ulaştığını gösteriyor.

Bu  sonuç; Opel’in 2000 yılından bu yana General Motors çatısı altında, 20 milyar dolardan fazla zarar ettiği dönemin sonlandığını gösteriyor. Opel’in karlılığına yol açan reformların çoğu GM çatısı altında gerçekleşmişti. Opel geçtiğimiz yıl bu kar oranına ulaşmaya yaklaşmış fakat kur dalgalanmaları yüzünden bunu başaramamıştı.

Otomobil üreticisi için dönüm noktası; PSA Grup CEO’su Carlos Tavares’nın maliyet düşürme stratejileri ve diğer PSA Grup markaları Citroën, DS ve Peugeot ile daha yakın bağlar kurması oldu.PSA Group, 2018’in ilk yarısında 2,181,800 adet satış rakamına ulaşarak; Volkswagen Grubu’nun ardından Avrupa’daki ikinci büyük otomobil üreticisi oldu. Opel de bu büyük pazardan kendine düşen payı alarak, karlılığını artırmış oldu.

Opel karlılık raporu açıklandı