Premium segment arabalar hangileri otostil dergisi

Audi + BMW toplamı Renault Megane etmiyor

Audi + BMW toplamı Renault Megane etmiyor

Premium segment arabalar için işler iyi gitmiyor. Neredeyse tüm markaların satışları düşüyor. Buna karşılık yerli modellere olan talep artıyor.

Ülkemizde premium marka denilince akla hemen Audi, BMW ve Mercedes gelir. Son zamanlarda Volvo’da kendisi bu sınıfa dahil etmeye çalışıyor.

Ancak bu kadar iddialı modelleri olmasına karşılık lüks ve premium markaların toplam satışları 2018 yılında iyi gitmiyor. Örneğin Audi bu yıl Mayıs sonunda 6853 adet araç satmış. BMW ise önceki yılların aksine oldukça fazla satış kaybederek 5 ayda 6395 adet araç satışı gerçekleştirmiş. Üç Alman rakip içinde en iyi satışı yapan Mercedes ise 8021 adet otomobil satışı gerçekleştirmiş. Mercedes rakiplerinden farklı olarak ticari araç da sattığı için genel toplamda ise 12 bin adedi aşmış.  Premium olarak konumlandırılması istenen Volvo ise ne yazık ki sadece 2276 adet satılarak rakiplerinin oldukça gerisinde kalmış.

Tek başına Renault Megane hepsini ezmiş

Buna karşılık ülkemizde üretilen modeller tek başına pek çok markayı geride bırakarak önemli satış adetlerine ulaşmayı başarmış. Renault Megane ise tek başına 15 bin 837 adet satarak önemli bir başarıya imza atmış. Clio’nun satış adedi ise 12 bin.

Fiat Egea da tek başına 14 bin 306 adet satarak Audi ve BMW’nin toplam satışını bile geride bırakmayı başarmış.

Toyota Corolla’nın 9 bin 192 adet satıldığı 5 ayda Honda Civic Sedan 9 bin 60 adet, Hyundai i20 ise 6 bin 780 adet satılarak dünya devlerinin toplam satışlarını geride bırakmayı başarmış.

Filo satışları değil

Ülkemizde üretilen ve yüksek adetli satışlara ulaşan modellerin neredeyse tamamı için filo otomobili yakıştırması yapılsa da günümüzde premium markaların da bu tarz filo satışları yaptığı bir gerçek. Hatta bu araçları son zamanlarda filolar nihai tüketiciden daha fazla tercih eder hale gelmiş durumda. Bu nedenle de yerli modellere haksızlık yapmamak, yüksek satışları sadece filoya bağlamamak lazım.