Plaka nerede değiştirilir? Plaka değişimi kaç para? Hangi plaka geçersiz.

3 Temmuz’dan itibaren plakalar denetime giriyor ama plaka nerede değiştirilir?

3 Temmuz’dan itibaren plakalar denetime giriyor ama plaka nerede değiştirilir?

Plakasını değiştirmeyene ceza geliyor. Üstelik 3 Temmuz tarihinden itibaren bu değişimi yapmamış olanlar ağır kusurlu sayılacak. Yeni radar denetim sisteminin 1 Temmuz’dan itibaren devreye girecek olması yeni önlemleri de beraberinde getirdi. Plakası istendiği gibi okunmayan araç sahipleri 3 Temmuz’dan itibaren ağır kusurlu sayılacak, ceza kesilecek ve muayeneden geçemeyecek. Plaka nerede değiştirilir?

Plakasını değiştirmeyene ceza geliyor. Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) ve Otomatik Geçiş Sistemi (OGS)’de yanlış ceza kesilmesinin ya da plakanın okunamaması nedeniyle ceza kesilememesinin önüne geçmek için çok önemli bir adım atıldı. 1 Temmuz tarihinden itibaren otoyollarda gişeden gişeye ölçüm yapacak olan radar denetimi öncesinde ekstra önlemler de alınmaya başlandı. Standart dışında kalan plaka kullananların araçları ağır kusurlu sayılacak ve ceza yazılacak. Bunun yanında bu tip plakayı kullanan araçlar muayeneden de geçemeyecek.

Plaka nerede değiştirilir?

Bu düzenlemenin 3 Temmuz tarihinden itibaren yürürlüğe girmesinin ardından plakalardaki yazı ve rakamlar Karayolu Trafik Kanunu’nda belirtildiği gibi 11 santimetre genişliğinde, 52 santimetre uzunluğunda olması ve yazı stilinin tek tip belirlendiği şekilde olması gerekecek. Bu tip kusurlu plaka kullanan araçlardaki değişimler Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) ile bağlı odalarınca gerçekleştirilecek. Bu tip kusurlu plakaları araçlarında kullanan araç sahipleri öncelikle tafik şube müdürlüklerinden form alacak ve bunu dolduracak. Sonrasında değişim ise Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) ile kayıt tescil bürolarında 31 TL karşılığında değiştirebilecek.

http://www.ubak.gov.tr/

Bu konu hakkında daha önce şunu yazmıştık:

Son dönemde daha güzel göründüğü için tercih edilen APP olarak adlandırılan daha kalın yazı karakterli plakaları araçlarına takan sürücülerin başı dertte. Bu plakayı takan araçları gören polis memurları araçları otoparka çekmeye başladı.

İlk olarak tuning meraklılarının kullanmaya başladığı ve o dönemlerde mühürsüz olarak kullanılan APP plakalar daha sonra yasal statüye kavuşmuş ve pek çok kullanıcı da daha güzel bir görünüme sahip olduğu için bu plakaları tercih etmeye başlamıştı. Ancak şu anda bu tip plakaları olan araçlar yediemin otoparklarına çekilmeye başlandı.

Söz konusu plakaların başta EDS olmak üzere, radar ve emniyete bağlı plaka tanıma sistemlerinde okunmaması nedeniyle bu plakalı araçlar ceza yazılarak parka çekiliyor.

Konu hakkında görüşlerini aldığımız mağdurlar polislerin kendilerini durduklarını ve plakalarının uygun olmadığını belirttiler. Böyle bir ifade karşısında plaka sahipleri plaka üzerindeki resmi mühürleri göstermelerine rağmen görevli memurların yasaya göre bu plakanın uygun olmadığını belirtip araçları bağlayarak otoparka çektirdiğini belirtti.

Bu plakayı kullananlar yandı